w

ASF powodem zakazu wstępu do lasu w okolicach Szczecina i Polic (szczecin.wyborcza.pl)

Wojewoda wprowadził zakaz wstępu do lasów w powiecie polickim z powodu rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Wirus ten nie jest nowością w regionie Pomorza Zachodniego, ale teraz dotarł do lasów w okolicach Szczecina i Polic, które są dla mieszkańców popularnym miejscem na relaks.

Zakaz obejmuje cały obszar Nadleśnictwa Trzebież, co oznacza, że grzybobranie w Puszczy Wkrzańskiej w tym roku nie będzie możliwe. Aczkolwiek istnieją wyjątki od tej reguły, jak chociażby osoby mające zgodę powiatowego lekarza weterynarii, osoby wykonujące niezbędne czynności zawodowe, oraz służby leśne.

Turystom wolno jedynie wchodzić na oznakowane szlaki turystyczne i rowerowe, a także na miejsca rekreacyjne i parkingi leśne. Ponadto, leśnicy zamierzają bardziej uświadamiać turystów aniżeli karać. Jednak w dalszym ciągu zostaną też umieszczone tablice z informacją o zakazie.

W tym roku zakaz grzybobrania w lesie wpłynie negatywnie na miłośników tej aktywności. Wybuch afrykańskiego pomoru świń spodziewany jest na przełomie roku, więc otwarcie lasów nie jest gwarantowane nawet w 2024 r. Co prawda, wirus nie jest groźny dla ludzi, ale zakaz dotyczy nawet myśliwych. A to oznacza ograniczenie polowań na inne zwierzęta niż dziki.

Dzików jest dużo w okolicach Szczecina i Polic, ponieważ przyzwyczaiły się do pokarmu dostarczanego przez ludzi. Z powodu ASF leśnicy spodziewają się wielu chorych jednostek, zwłaszcza w rejonach z dostępem do wody, gdzie zwierzęta mogą szukać ulgi od gorączki.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Dwójka zwiedzających rzucała kamieniami w bizona w poznańskim ZOO (gloswielkopolski.pl)

CKZiU „Medyk” zmaga się z brakiem dyrektora. Wojewoda Dajczak uważa jest to efekt zaniedbań ze strony marszałek Polak (gazetalubuska.pl)