Firma ArcelorMittal Poland, największy producent stali w Polsce, ogłosiła plan redukcji emisji dwutlenku węgla w Europie o 35% do roku 2030. W tym celu firma nawiązała współpracę z Orlen Synthos Green Energy w celu zbadania możliwości budowy małego reaktora jądrowego na terenie zakładów w Nowej Hucie. Elektrownia jądrowa mogłaby pomóc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla przez przedsiębiorstwo.
Orlen Synthos Green Energy zajmuje się budową małych reaktorów jądrowych i wyraził zainteresowanie budową jednego z nich na terenie nowohuckiego kombinatu. ArcelorMittal Poland, właściciel huty w Krakowie, zadeklarował swoje zaangażowanie w dekarbonizację produkcji stali i uważa, że reaktor jądrowy może przyczynić się do osiągnięcia tego celu.
Strategia ArcelorMittal zakłada redukcję emisji CO2 w Europie o 35% do 2030 roku i osiągnięcie neutralności emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku. Plan działania firmy na najbliższe lata opiera się m.in. na technologii opartej na piecach elektrycznych, co będzie wymagać dużej ilości energii elektrycznej, zwłaszcza niskoemisyjnej. ArcelorMittal rozważa różne rozwiązania, w tym budowę małego reaktora jądrowego, aby pozyskać taką energię.
Firma rozpoczęła już współpracę z Orlen Synthos Green Energy w celu zbadania możliwości budowy reaktora na terenie kombinatu. Jednak realizacja takiego projektu wymagałaby współpracy wielu interesariuszy, włączając w to mieszkańców i władze miasta.
Budowa elektrowni jądrowej na terenie kombinatu teoretycznie jest możliwa
Dr Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wyjaśnił, że już obecnie istnieją kanały dostarczające różne rodzaje wody do kombinatu, która jest niezbędna między innymi do chłodzenia reaktora. Natomiast przedłużenie tych kanałów mogłoby umożliwić dostarczenie wody również do elektrowni.
ArcelorMittal chwali się również oszczędzaniem energii. W 2022 roku zaoszczędzili ponad 1500 MWh, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez prawie 800 gospodarstw domowych nad Wisłą.
W ubiegłym roku nowohucki kombinat wyprodukował blisko 3,5 mln ton stali.
Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!