w

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak na Westerplatte w Gdańsku (dziennikbaltycki.pl)

W piątek rano na Westerplatte w Gdańsku odbyły się obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, z udziałem prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Gospodarzem uroczystości był minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, który podkreślił w swoim wystąpieniu potrzebę wypełniania testamentu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wzmacniania siły polskiej armii oraz pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach.

Poranne obchody rozpoczęły się tradycyjnie o godzinie 4.45, symbolicznie w momencie niemieckiego ataku na polską Wojskową Składnicę Tranzytową w 1939 roku. Prezydent RP, marszałek Senatu, ministrowie i inni ważni goście wzięli udział w uroczystości przy Pomniku Obrońców Wybrzeża.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Polska pielęgnuje pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność kraju. Przypomniał także o niemieckim ataku na Westerplatte jako jednym z pierwszych wydarzeń II wojny światowej. Minister Błaszczak podkreślił, że dzisiaj, wobec odradzającego się imperializmu rosyjskiego, realizujemy testament prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wzmacniając Wojsko Polskie jako odpowiedź na współczesne zagrożenia.

Atak niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na Westerplatte był kluczowym momentem na początku wojny. Polskie oddziały pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły się przez kilka dni. Było wiele ofiar zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Natomiast Gdańsk stał się pretekstem Hitlera do rozpoczęcia II wojny światowej.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, prof. Grzegorz Berendt, podkreślił, że wojna nadal wpływa na świadomość wielu ludzi urodzonych po 1945 roku. Pamięć o wojennych doświadczeniach jest przenoszona przez pokolenia, pomagając zrozumieć teraźniejszość i historię Gdańska w XX wieku. W trakcie uroczystości zapalono Znicz Pokoju i odczytano Apel Pamięci, a bohaterów uczczono salutem armatnim. Z kolei nad Westerplatte przelatywał samolot FA-50, będąc symbolicznym ogniwem uroczystych obchodów.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Rada Miasta Gdyni przyjmuje projekt uchwały krajobrazowej (dziennikbaltycki.pl)

Jaką opinię o reparacjach i relacjach z Niemcami jeszcze do niedawna głosiła Platforma Obywatelska? (i.pl)