w

6-letnia Iga i 8-letni Tymek zdobyli najwyższy szczyt w Polsce. Dzieci dotarły na Rysy ze swoim ojcem (kurierlubelski.pl)

Jak wiadomo, Rysy wznoszą się na wysokości 2501 metrów nad poziomem morza i są najwyższym szczytem w Polskich Tatrach. W miniony piątek, 11 sierpnia, Rysy zostały zdobyte przez dwójkę niecodziennych miłośników gór, którymi okazali się 6-letnia Iga oraz 8-letni brat. Ojciec dwójki młodych górołazów zdradza, że Iga jest prawdopodobnie najmłodszą lublinianką, a także drugim sześcioletnim dzieckiem w historii, które zdobyło koronę Polskich Tatr.

Iga ma dopiero 6 lat, ale już od dwóch lat trenuje karate w klubie Budokai i odnosi pierwsze sukcesy w zawodach. W tej wyprawie towarzyszy jej 8-letni brat Tymek. Rodzice, którzy prowadzą klub sportowy, zaszczepili swoim dzieciom miłość do pięknych gór, z racji czego ich pociechy często wyjeżdżają na kolonie i obozy w regiony górskie. Iga już od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie górami, dlatego w wieku 2 lat wspięła się na Gubałówkę.

Niska temperatura i niedobór tlenu na wysokości

Podczas wyprawy na Rysy, która miała miejsce 11 sierpnia, rodzina wybrała łagodniejszą trasę od strony słowackiej, rozpoczynającą się przy popradzkim jeziorze. Pierwotnie planowali dotrzeć jedynie do schroniska na 2250 metrach, aby zobaczyć słynną sławojkę. Jednak po odpoczynku wszyscy zdecydowali się na kontynuowanie wspinaczki, pomimo że mieli swoje wątpliwości. Dzieci radziły sobie świetnie, choć na takiej wysokości wyzwanie stanowią już oddychanie i temperatura.

Wspinaczka nie była pozbawiona trudności, z uwagi na niską temperaturę i niedobór tlenu na wysokości. Marcin opowiada nie tylko o kryzysach, jakich dzieci doświadczały podczas wspinaczki, ale również o ich niezłomnej determinacji. Nie przeszkodziły im nawet obciążone plecaki – dzieci nadal pokonały swoje trudności. Tymek miał swój moment zwątpienia tuż przed szczytem, a Iga gdzieś w połowie drogi. Jednak żadne z dzieci nie miało zamiaru stracić determinacji.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Warkocz św. Katarzyny w Gdańsku zapisał się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższe wahadło zegarowe na świecie (dziennikbaltycki.pl)

Czy doszło do skażenia wody pitnej w Zielonej Górze? Sprawą zajmują się Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja (gazetalubuska.pl)