w

Warkocz św. Katarzyny w Gdańsku zapisał się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższe wahadło zegarowe na świecie (dziennikbaltycki.pl)

Warkocz św. Katarzyny, najdłuższe wahadło zegarowe na świecie, znajduje się w Gdańsku od 18 sierpnia 2023 roku. Jest to już trzeci wpis Gdańska do Księgi Rekordów Guinnessa.

Na początek warto zaznaczyć, że w Księdze Rekordów Guinnessa dwukrotnie została uwzględniona historia Gdańska. Pierwszy rekord obejmował największą liczbę osób dzwoniących dzwoneczkami w 2000 roku. Natomiast drugi rekord to pojawienie się największej bryły bursztynu na świecie, którą odkryto w 2022 roku. Z kolei teraz nadszedł moment na trzeci i chyba ten bardziej nietypowy wpis.

Od 18 sierpnia 2023 roku Gdańsk jest oficjalnie gospodarzem najdłuższego wahadła zegarowego na świecie. Potwierdziły to dokładne pomiary, a sama uroczystość przyznania tytułu uwolniła gromkie brawa. Pomysł narodził się w 2016 roku, łącząc wysiłki dwóch firm – Adamus Metalforming i HACO.

Wahadło ma 31,2 m długości i stałym eksponatem w gdańskim muzeum

Powszechnie wiadomo, że wahadło stanowi istotę zegara, a zadaniem mechanizmu z kołami zębatymi jest liczenie jego wahnięć. Pomysłodawca dr inż. Grzegorz Szychliński wyjaśnia, że wahadło nie musi być wprawiane w ruch ręcznie, ponieważ cały wynalazek napędzany jest energią elektryczną. Wahadło ma długość 31,2 metra i jest umieszczone na czwartej kondygnacji kościoła św. Katarzyny. Obiekt przyjął nazwę Warkocza św. Katarzyny, a pełen ruch zębatego koła zajmuje trzy minuty.

Muzeum Gdańska odegrało kluczową rolę w tej wahadłowej inicjatywie. Warto też podkreślić konstrukcyjny wkład Grzegorza Szychlińskiego, który znacznie przyczynił się do rekordu. Wahadło jest obecnie elementem stałej wystawy w Muzeum Nauki Gdańskiej, dzięki czemu Warkocz św. Katarzyny mogą regularnie podziwiać mieszkańcy i turyści. Otwarty w sezonie letnim oddział Muzeum Gdańska będzie czynny do 3 września 2023 roku. Następnie, do 1 października zwiedzanie wahadła będzie dostępne w wyznaczone dni i godziny.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Kartuzy: Funkcjonariusz po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu w sklepie spożywczym (dziennikbaltycki.pl)

6-letnia Iga i 8-letni Tymek zdobyli najwyższy szczyt w Polsce. Dzieci dotarły na Rysy ze swoim ojcem (kurierlubelski.pl)