w

121. rocznica urodzin Józefa Czechowicza. Obchody pod pomnikiem artysty w Lublinie (kurierlubelski.pl)

Lublin uczcił pamięć Józefa Czechowicza – jednego z wybitnych poetów polskich XX wieku. Uroczyste obchody odbyły się w rocznicę urodzin artysty. W ramach wydarzenia lublinianie złożyli kwiaty pod pomnikiem poety, który mieści się przy budynku Poczty Głównej.

Józef Czechowicz, urodzony w 1903 roku w Lublinie, zadebiutował literacko w 1923 roku w czasopiśmie „Reflektor”. Był także współzałożycielem i redaktorem naczelnym „Kuriera Lubelskiego”.

Po ukończeniu rocznego Wyższego Kursu Nauczycielskiego w Lublinie w 1924 roku, Czechowicz skupił się głównie na poezji. Natomiast jego praca dyplomowa, „»Lilie«. Ballada Adama Mickiewicza”, została opublikowana w 1925 roku.

Najbardziej znanym dziełem Czechowicza poświęconym Lublinowi jest „Poemat o mieście Lublinie”. Zdaniem nieżyjącego już prof. Władysława Panasa, Józef Czechowicz jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku.

Czechowicz zginął podczas niemieckiego bombardowania Lublina, do którego doszło 9 września 1939 roku. Z kolei po wojnie wzniesiono na jego cześć pomnik, który stanął na placu nazwanym jego imieniem.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Policja zatrzymała pięć osób podejrzanych o brutalny atak w Zielonej Górze (zielonagora.naszemiasto.pl)

Wojewoda Rutkiewicz wzięła udział w agitacji politycznej, łamiąc zasady obowiązujące na jej stanowisku (wbijamszpile.pl)