w

Żołnierze świętowali 48. rocznicę utworzenia elitarnej jednostki Formoza w Gdyni (dziennikbaltycki.pl)

Wczoraj elitarni żołnierze Formozy w Gdyni świętowali kolejną rocznicę powstania swojej jednostki. Ze względu na charakter ich działań ceremonia odbyła się prywatnie, bez udziału mediów. Historia tego specjalnego dywizjonu płetwonurków morskich sięga lat 70. ubiegłego stulecia.

W 1975 roku, zgodnie z rozkazem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, utworzono specjalny pododdział płetwonurków. Dokładnie 13 listopada minęło już 48 lat od tego wydarzenia, które jest także świętem Formozy. Jednakże w tym roku celebrację z okazji rocznicy zorganizowano kilka dni później.

Historię tej jednostki można podzielić na trzy okresy:

pierwszy trwał od 1975 do 1990 roku, kiedy działała jako część 3. Flotylli Okrętów w Gdyni,

drugi trwał od 1990 do 2007 roku, kiedy to płetwonurkowie byli częścią Grupy Okrętów Hydrograficznych, a następnie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3.FO,

trzeci trwa od 9 marca 2007 roku, a więc od momentu, gdy Formoza zaczęła funkcjonować jako samodzielna jednostka wojskowa.

Specyfika działań żołnierzy Formozy jest ściśle tajna. Ich zadania obejmują udział w różnych misjach specjalnych, w tym także działania w Iraku i Afganistanie. Ponadto, jednym z zadań jest również ochrona krytycznej infrastruktury kraju, takiej jak gazociągi, terminale naftowe czy rurociągi.

Żeby dołączyć do Formozy, kandydaci muszą spełniać bardzo restrykcyjne kryteria. Wymagany jest wiek od 19 do 32 lat, co najmniej średnie wykształcenie i polskie obywatelstwo. Przed przyjęciem do jednostki przyszła elita musi zaliczyć surowe testy sprawnościowe i badania psychologiczne, których wymagania są bardzo wysokie.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Nowy rekord w historii Lublina! Miasto odwiedziło w tym roku ponad milion turystów (biznes.interia.pl)

Gdańska policja zatrzymała 22 podejrzanych w ciągu czterech dni (dziennikbaltycki.pl)