w

Zmiana nazwy Teatru Muzycznego i odsłona pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego (kurierlubelski.pl)

W czasie lipcowej sesji sejmiku wojewódzkiego radni zatwierdzili, że Teatr Muzyczny zmienia nazwę na Opera Lubelska. Oficjalna zmiana została potwierdzona w czwartek, 10 sierpnia. Za sześć tygodni Opera Lubelska zaprezentuje operę „Tosca” G. Pucciniego. Bardzo możliwe, że premiera pokryje się z odsłonięciem pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy Centrum Spotkania Kultur.

W czwartek rano profil Teatru Muzycznego na Facebooku zmienił nazwę na Opera Lubelska. Nadia Gruszka, asystentka dyrektorki TM, oficjalnie ogłosiła tę zmianę. Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, potwierdził, że uchwała Sejmiku Województwa Lubelskiego z 19 lipca 2023 r. została opublikowana 26 lipca, a nowa nazwa wejdzie w życie 10 sierpnia.

Aktualnie zmiana nazwy jest widoczna głównie w mediach społecznościowych, a na budynku nadal znajduje się nazwa tradycyjna. Dlatego trwają przygotowania do konkursów na logo i identyfikację wizualną. Kamila Lendzion, dyrektor Opery Lubelskiej, oficjalnie pełni tę funkcję. Decyzję potwierdził Zarząd Województwa Lubelskiego.

Inauguracja artystyczna Opera Lubelska odbędzie się 22 i 23 września z operą „Tosca”. Reżyserią zajmuje się Tomasz Man, a kierownictwo muzyczne obejmuje Wincenty Kozłowski. Obsada to m.in.: Jolanta Wagner, Paweł Skałuba, Patrycjusz Sokołowski i Mariusz Godlewski. Zdziwienie budzi nieobecność sopranistki Edyty Piaseckiej w obsadzie, zwłaszcza po wcześniejszych zapowiedziach jej przyłączenia się do zespołu.

Edyta Piasecka wyjaśnia, że pomimo wcześniejszych planów, zrezygnowała z pracy w Operze Lubelskiej z powodu niespełnionych oczekiwań co do warunków współpracy i repertuaru. Zaznacza, że specjalizuje się w repertuarze Verdiowskim.

Bilety na premierę „Tosci” są wciąż dostępne, a premiera odbędzie się za niecałe 1,5 miesiąca. Prace nad operą i przygotowania do premiery zostaną przedstawione na nadchodzącej konferencji prasowej. Próby miały początkowo rozpocząć się 22 sierpnia, lecz zostały przesunięte na 29 sierpnia z powodu gali konkursu Lubelski Lider Bezpieczeństwa, na której obecny będzie premier Mateusz Morawiecki. Istnieje również pomysł, by premiera „Tosci” zbiegła się z odsłonięciem pomnika Lecha Kaczyńskiego, co dodatkowo wzmocniłoby wydarzenie.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Katowice zapraszają na serię pikników edukacyjnych. Motywem przewodnim jest bezpieczeństwo na drodze (dziennikzachodni.pl)

Bójka trzech mężczyzn w Słomnikach pod Krakowem. Jeden z napastników ranił innego nożem (gazetakrakowska.pl)