W ramach programu Miecznik rozpoczęła się produkcja nowych fregat wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP. Fregaty będą wyposażone w zaawansowane systemy obrony, w tym wielowarstwową obronę powietrzną, artylerię lufową, systemy walki radioelektronicznej i zakłócacze rakiet przeciwnika. Na okrętach znajdą się również liczne sensory i radary do wykrywania celów powietrznych oraz możliwość walki podwodnej z wykorzystaniem sonarów i rakiet woda-woda.
Trwają negocjacje w sprawie dostarczenia uzbrojenia dla fregat, a proces kontraktowania jest skomplikowany. Pierwotny harmonogram zakładał zakończenie budowy wszystkich fregat w 2034 roku, jednak obecnie planuje się przyspieszenie terminu na 2031 rok.
Budowa fregat będzie realizowana przez konsorcjum PGZ i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, przy udziale partnerów zagranicznych. Inwestycje w stoczniach mają umożliwić wykorzystanie transferu technologii z Wielkiej Brytanii.
Fregaty o długości 140 metrów i zasięgu ponad 7000 mil morskich
PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni planuje znaczące inwestycje, w tym budowę dwóch nowych hal. Fregaty będą imponujących rozmiarów i będą miały długość około 140 metrów. Ich zasięg wyniesie ponad 7000 mil morskich i będą mogły operować na morzu przez dwa miesiące. Szacuje się, że koszt całego projektu może wynieść nawet dziesięć miliardów złotych.
Produkcja nowych fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik jest w pełnym rozkwicie. Okręty zostaną wyposażone w zaawansowane systemy obrony, a proces kontraktowania i budowy jest realizowany przez konsorcjum PGZ i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Inwestycje w stoczniach mają na celu umożliwienie wykorzystania technologii z Wielkiej Brytanii.
Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!