w

Wyższe opłaty za prąd dla tatrzańskich gmin. Zakopane myśli o instalacji paneli fotowoltaicznych (zakopane.naszemiasto.pl)

Zakopane planuje zainstalować 32 panele fotowoltaiczne na budynkach miejskich. W ten sposób miasto zamierza zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Od 2024 r. w Zakopanem będą pobierane wyższe opłaty za prąd, co dotknie również inne tatrzańskie gminy. Powodem jest nowa i droższa umowa na energię elektryczną.

Ubiegłej zimy wiele samorządów ograniczało oświetlenie świąteczne oraz nocne oświetlenie uliczne w kraju. Jednak Zakopane i sąsiednie samorządy tatrzańskie nie miały takich problemów, ponieważ mogły pochwalić się korzystnymi warunkami cenowymi za energię elektryczną.

Prognozy wskazują, że cena za energię w 2024 r. wzrośnie do 0,7740 zł netto za kWh, a w 2025 r. do 0,7890 zł netto za kWh. Warto tu zaznaczyć, że w 2023 r. gminy tatrzańskie płaciły 0,2899 zł netto za kWh. Z tego względu gminy podejmują działania mające na celu obniżenie kosztów poprzez instalację paneli fotowoltaicznych na budynkach miejskich. Aktualnie planowane są dokładne badania dotyczące opłacalności i możliwości montażu paneli.

Koszty instalacji paneli fotowoltaicznych nie są jeszcze znane, ale Zakopane już poszukuje środków w zewnętrznych programach wsparcia. Dotychczas miasto nie zainstalowało żadnych paneli fotowoltaicznych na swoich budynkach, w przeciwieństwie do innych samorządów z regionu Tatr, które już wcześniej zrealizowały podobne projekty. Panele zostały zamontowane na szkołach, ośrodkach kultury i budynkach urzędu gminy. Ponadto, powiat tatrzański ma działające instalacje fotowoltaiczne na budynku starostwa tatrzańskiego.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Budynek gdyńskiej „Jedynki” zostanie przekształcony w Centrum Nowoczesnego Seniora (dziennikbaltycki.pl)

Mieszkaniec Gliwic zostawił w aucie 5-letniego syna i poszedł na dyskotekę w Katowicach (dziennikzachodni.pl)