w

W Starej Bystrzycy odkryto szczątki 31 niemieckich żołnierzy i dokumenty w butelkach (gazetawroclawska.pl)

Na łące w Starej Bystrzycy odkryto szczątki 31 niemieckich żołnierzy. Wojskowi mieli przy sobie trzy butelki zawierające zrolowane dokumenty papierowe z danymi poległych.

Odkrycia dokonali członkowie stowarzyszenia POMOST, które zajmuje się badaniem grobów i mogił z okresu II wojny światowej. Przedstawiciele stowarzyszenia informują, że między 10 a 12 października przeprowadzano prace ekshumacyjne w Starej Bystrzycy, w okolicy Domu Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej.

Budynek DPS stanowił przedwojenne sanatorium, które podczas wojny pełniło rolę szpitala polowego. Natomiast żołnierzy niemieckich, którzy zmarli podczas leczenia, pochowano na pobliskiej łące przy drodze do osady Pustki.

Datowane na okres od 16 marca do 27 kwietnia 1945 roku pochówki były oznaczone brzozowymi krzyżami z tabliczkami i hełmami poległych, które stały na grobach aż do końca lat 50. XX wieku, a opiekę nad nimi sprawowali miejscowi mieszkańcy. W późniejszych latach teren pochówku przekształcił się w łąkę, jednak pamięć o zmarłych przetrwała. Dlatego groby zlokalizowano dzięki informacjom od najstarszych mieszkańców Starej Bystrzycy.

Podczas identyfikacji grobów wykorzystano najnowsze metody badań archeologicznych, takie jak georadar i analiza archiwalnych zdjęć lotniczych. Prace ekshumacyjne ujawniły łącznie 31 pochówków, w tym te z trumnami, jak i bez nich. Na szczątkach znaleziono ślady obrażeń wojennych oraz pozostałości po zabiegach i operacjach medycznych, takich jak amputacje, dreny chirurgiczne i opatrunki.

Warto dodać, że znaleziono też trzy butelki, w których były papierowe dokumenty z informacjami o poległych.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jarosław Kaczyński w Ostrowcu Świętokrzyskim: Lasy Państwowe są własnością całego narodu (i.pl)

Skoczył do wody z Mostu Gryfitów w Szczecinie. Do akcji wkroczyli ratownicy WOPR-u (wszczecinie.pl)