w

W rejonie Chałupek zauważono śnięte ryby na Odrze. Wody Polskie informują, że ryby napłynęły z Czech (i.pl)

Na terenie Polski, w miejscowości Chałupki (woj. śląskie), pracownicy Wód Polskich zauważyli napływające z terenu Czech śnięte ryby w Odrze. Czeski zarządca rzeki został już poinformowany o tym fakcie.

Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, którzy podróżowali po Odrze w rejonie wodowskazu oraz starego mostu drogowego w Chałupkach, spostrzegli kilkadziesiąt śniętych ryb różnych gatunków i wielkości. Rzeczniczka Wód Polskich, Linda Hofman, podkreśliła, że te ryby napłynęły bezpośrednio z terenu Czech.

W związku z tym zdarzeniem liczne instytucje w Polsce, takie jak Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Polski Związek Wędkarski czy Powiatowe Inspektoraty Weterynarii, zostały poinformowane o sytuacji. Wody Polskie w Gliwicach podjęły bezzwłocznie działania, kontaktując się z Povodí Odry, odpowiednikiem Wód Polskich w Republice Czeskiej.

Rzeczniczka potwierdziła, że źródło śnięcia ryb znajduje się poza granicami Polski. Jednak warto zaznaczyć, że latem ubiegłego roku wystąpiły już masowe śnięcia ryb w Odrze, trwające przez półtora miesiąca, ale dotyczyły one różnych odcinków rzeki. Eksperci wskazują, że jednym z powodów tej katastrofy była obecność tzw. złotej algi, co może być związane z zasoleniem wody.

W odpowiedzi na wcześniejszą katastrofę ekologiczną resort infrastruktury przygotował projekt specustawy dotyczącej rewitalizacji Odry. Zakłada on m.in. utworzenie wyspecjalizowanej Inspekcji Wodnej, reagującej na nielegalne zrzuty ścieków do wód. Nowe przepisy mają także umożliwić ograniczenie lub cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego w przypadku zagrożenia środowiska. Przewiduje się również przegląd pozwoleń wodnoprawnych i pozwoleń zintegrowanych dotyczących wprowadzania ścieków do wód.

W kwietniu tego roku rozpoczął się pilotażowy projekt całodobowego monitorowania Odry, który obejmuje współpracę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska. Ponadto, Wody Polskie prowadzą regularne kontrole dotyczące gospodarowania wodami, w tym interwencyjne wobec podmiotów gospodarczych i wylotów do Kanału Gliwickiego i Odry.

Na terenie gliwickiego RZGW zdarzają się powtarzające przypadki śnięcia ryb, jak miało to miejsce 10 i 11 czerwca z Kanału Gliwickiego, gdzie odłowiono odpowiednio 450 kg i 370 kg śniętych ryb. Służby ochrony środowiska i weterynarii zbadały wtedy próbki wody i padłych ryb, podejrzewając gwałtowny spadek poziomu tlenu w wodzie płynącej kanałem.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

20 komentarzy

Pościg policyjny za dwójką motocyklistów w Mogilanach. Okazało się, że uciekinierzy mają 13 i 14 lat! (gazetakrakowska.pl)

Jerzy Stuhr zabrał głos w sprawie kolizji, jaką spowodował pod wpływem alkoholu. Utrzymuje, że nic nie zrobił i czuje się czysty (i.pl)