w

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego (dziennikbaltycki.pl)

W dniu 14 sierpnia o godzinie 11:00 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego oraz 103. rocznicą Bitwy Warszawskiej. W obchodach wzięli udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek województwa i Aleksander Jankowski, wicewojewoda pomorski.

Podczas tego wydarzenia zorganizowano apel pamięci oraz uhonorowano żołnierzy Wojska Polskiego poprzez przyznawanie odznaczeń i awansów. Wśród zgromadzonych gości byli obecni urzędnicy, samorządowcy, kombatanci oraz mieszkańcy Gdańska. Zakończenie ceremonii towarzyszyła honorowa salwa oddana przez żołnierzy. Wicewojewoda pomorski, Aleksander Jankowski, podkreślił, że 103. rocznica Bitwy Warszawskiej to potwierdzenie niezłomności polskiego żołnierza i zdolności do pokonywania wszelkich przeciwności.

Obchodzone Święto Wojska Polskiego upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską, która miała miejsce w 1920 roku w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Święto to zostało ustanowione na cześć tego wydarzenia poprzez ustawę Sejmu z 1992 roku. Bitwa, znana także jako Cud nad Wisłą, zatrzymała marsz bolszewickiej rewolucji na zachód Europy. Józef Piłsudski był wówczas Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego.

Bitwa Warszawska, znana również jako Cud nad Wisłą, miała kluczowe znaczenie w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Decydującą rolę w tym starciu odegrali m.in. Józef Piłsudski, Tadeusz Rozwadowski, Józef Haller i Władysław Sikorski. Armia Ochotnicza pod dowództwem gen. Józefa Hallera również odegrała istotną rolę. Rada Obrony Państwa wydała apel podpisany przez Piłsudskiego, zachęcający do obrony Polski, co skłoniło wiele osób do wstąpienia w szeregi Armii Ochotniczej, w tym 30 tysięcy mieszkańców Warszawy.

Karol Polejowski, wiceprezes IPN, podkreślił, że Bitwa Warszawska stanowiła starcie dwóch światów: barbarzyńskiego komunizmu od wschodu i polskiej obrony, która stanęła w opozycji do ekspansji bolszewickiej na zachód Europy. To starcie miało ogromne znaczenie, a Polska odniosła zwycięstwo, powstrzymując rewolucję.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Wyniki kulinarnego konkursu „Bitwa Regionów” w Swarożynie. Pierwsze miejsce zajęła „Kościerska Chata” (dziennikbaltycki.pl)

Wypadek trzech samochodów na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Hospitalizowano siedem osób (kurierlubelski.pl)