w

Urlop w Gdyni to świetna okazja na przejażdżkę zabytkowymi trolejbusami. Legendarne wehikuły kursują przez całe wakacje (dziennikbaltycki.pl)

Podczas sezonu wakacyjnego na gdyńskich ulicach pojawiają się zabytkowe trolejbusy, którymi można się przejechać w niedziele i święta. Te legendarne pojazdy minionej epoki obsługują linię 326. Malownicza trasa trolejbusowa prowadzi z Orłowa przez Redłowo i Śródmieście, aż na Grabówek.

Trzy z tych historycznych pojazdów to pozostałości poprzedniego ustroju i dla starszych mieszkańców Gdyni wiążą się ze wspomnieniami młodzieńczych lat. Zarząd Komunikacji Miejskiej Gdynia od kilku lat oferuje mieszkańcom prawdziwą podróż w czasie, pozwalając podróżującym przenieść się do przeszłości podczas ciepłych dni lata. Zabytkowe wehikuły cieszą się również popularnością wśród wielu turystów z kraju i zagranicy.

Linia 326 funkcjonuje we wszystkie niedziele i święta, a 3 zabytkowe pojazdy rotacyjnie kursują na trasie Grabówek SKM – Śródmieście – Orłowo SKM – Klif. Można do nich wskoczyć w godzinach 10:00-18:00. Kursują co pół godziny.

Jakie trolejbusy toczą się po gdyńskich ulicach?

Na linii 326 rotacyjnie kursują trzy z pięciu dostępnych perełek przeszłości. Jedną z nich jest trolejbus Škoda 9Tr z (rok prod. 1975), który w 2011 roku, po odrestaurowaniu, powrócił do Gdyni z czeskiej Ostrawy. Kolejne trzy to ZiU 682B (rok prod. 1984), Saurer ST4IILM z (rok prod. 1957) oraz Jelcz 120 MTE (rok prod. 1994). Złotą piątkę zamyka tegoroczny debiutant Mercedes-Benz O405NE z (rok prod. 1994), który jeszcze niedawno służył jako zwyczajny pojazd komunikacji miejskiej.

Nowością w tym roku jest dodanie do zabytkowej kolekcji jednego z trolejbusów Mercedesa z 1994 roku, które jeszcze nie tak dawno dominowały na gdyńskich ulicach. W 2019 roku, wraz z pojawieniem się 30 nowych Solarisów, wysłużone Mercedesy O-405 zostały wycofane ze służby. Zyskały drugie życie jako unikatowe trolejbusy niskopodłogowe, w ramach innowacyjnego projektu realizowanego w Gdyni od 2004 roku. Dzięki temu jeden z trolejbusów dołączył do zabytkowej floty PKT.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

11 komentarzy

Nad Pomorzem przetoczył się wał szkwałowy. Mieszkańcy Żuław opisywali zjawisko jako pęknięcie na niebie i falę tsunami (dziennikbaltycki.pl)

Rozpoczęło się śledztwo związane z pożarem hali odpadów toksycznych w Przylepie. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze (zielonagora.naszemiasto.pl)