w

Ukrainki zakwaterowane w DS Helios muszą płacić 60 zł za dobę. Decyzja jest zgodna z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy (kurierlubelski.pl)

Od początku sierpnia ukraińskie kobiety zakwaterowane w DS Helios muszą płacić 60 złotych za dobę na osobę. Niektóre z nich, opiekujące się dziećmi lub będące osobami starszymi, zwróciły się z pytaniem dlaczego. Jak poinformowało miasto, nie jest to pojedynczy przypadek, lecz standardowa procedura miejska.

Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza wyjaśnia, że zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym (art. 12 ust. 17a oraz 17b), uchodźcy z Ukrainy po 120 dniach w Polsce muszą pokryć 50% kosztów zakwaterowania i wyżywienia (do 40 zł za dzień), a po 180 dniach – 75% (do 60 zł za dzień).

Kto jest zwolniony z obowiązujących opłat?

Nie wszyscy są objęci tymi opłatami. Zwolnienie przysługuje osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobom w wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), kobietom w ciąży, rodzicom wychowującym dziecko do 12. miesiąca życia, samotnym rodzicom opiekującym się trojgiem lub więcej dzieci, osobom nieletnim, osobom w trudnej sytuacji życiowej uniemożliwiającej partycypację w kosztach oraz opiekunom nad osobami niepełnosprawnymi.

Mieszkańcy otrzymali informacje o konieczności partycypacji w kosztach oraz zwolnieniach w kwietniu i maju br. Miasto przeprowadziło też kwestionariusze, aby zbadać prawo do zwolnienia. W lipcu osoby objęte opłatami otrzymały informacje o kosztach, terminach i sposobach opłacania zakwaterowania i wyżywienia.

Osoby zakwalifikowane do opłat mogą wciąż złożyć wniosek o zwolnienie. Wnioski te, razem z dokumentami, są dostępne u koordynatorów obiektów noclegowych. Miasto przekaże te wnioski do wojewody lubelskiego do ponownego rozpatrzenia.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Pełen wypadków i kolizji poranek na S3. Strażacy nie narzekali na brak pracy (gazetalubuska.pl)

W Śródmieściu trwa LTE Beach Tennis Cup. Na gdyńskiej plaży rywalizuje 130 zawodników z 15 krajów (dziennikbaltycki.pl)