w

Trasa Balicka nadal w planach inwestycyjnych Krakowa. Miasto poszukuje zewnętrznych źródeł finansów (gazetakrakowska.pl)

Trasa Balicka, która ma połączyć Kraków z lotniskiem w Balicach, nadal jest w planach, ponieważ miasto nie zamierza rezygnować z rozwoju portu lotniczego. Inwestycja ta została omówiona z przedstawicielami rządu podczas konferencji Krynica Forum 2023.

Budowa Trasy Balickiej jest istotna z uwagi na rozwój lotniska w Balicach oraz jako połączenie z autostradą A4. Projekt obejmuje dwie jezdnie po dwa pasy, a całkowita długość to około 6 km. Ponadto, trasa ma zawierać elementy infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, węzeł z autostradą A4 oraz dwa parkingi park&ride.

Jednak mieszkańcy oraz ekolodzy wyrażają obawy co do wpływu, jaki ten projekt może mieć na otoczenie. Z tego względu protestują przeciwko budowie, bo nie chcą utraty terenów zielonych i wzrostu ruchu na okolicznych drogach. Radni z Dzielnicy VII Zwierzyniec zasugerowali, aby jak najwięcej drogi biegło przez tunel, z uwagi na walory przyrodnicze obszaru.

Historia inwestycji dotyczącej Trasy Balickiej sięga jeszcze 2007 roku – wtedy podpisano porozumienie. Początkowo planowano ukończenie drogi na Euro 2012, jednak prace zostały wstrzymane z powodu braku funduszy. Niemniej Trasa Balicka nadal pozostaje na liście inwestycji, tylko potrzebuje zewnętrznego finansowania.

Obecnie, priorytetem są trasy Zwierzyniecka i Pychowicka, a Trasa Balicka jest rozważana w następnej kolejności. Szacowany koszt tej inwestycji to około 650 mln zł, dlatego poszukiwanie źródeł finansowania jest tutaj niezbędne. Budowa nowych dróg planowana jest na lata 2025-2030.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Wielkie Derby Śląska: Mecz Górnik Zabrze-Ruch Chorzów zgromadził jedną z największych publiczności w kraju (dziennikzachodni.pl)

Prezydent Duda: Polska nie ugnie się pod szantażem ze strony Ukrainy (i.pl)