w

Starostwo ostrzega przed wilkami na Dolnym Śląsku. Drapieżniki zagryzły 30 owiec (gazetawroclawska.pl)

Dnia 6 grudnia 2023 roku we wsi Chwaliszów na Dolnym Śląsku doszło do brutalnego ataku wilków. Drapieżniki rzuciły się na stado owiec. Zdarzenie skłoniło starostę powiatu wałbrzyskiego, Krzysztofa Kwiatkowskiego, do wydania ostrzeżenia dla hodowców.

Podczas ataku drapieżników, prawdopodobnie wilków, zginęło aż 30 owiec. Starosta uważa, że taka liczba wskazuje na obecność wilków, co może stanowić zagrożenie dla hodowców. Jego apel o ostrożność wynika z faktu, że wilki będą kontynuować polowanie, gdyż ciężko im znaleźć pożywienie w okresie zimowym.

Starostwo Wałbrzyskie wydało ostrzeżenie w mediach społecznościowych, zalecając hodowcom zwiększenie czujności i nadzoru nad swoimi stadami. Apeluje również o zgłaszanie wszelkich obserwacji wilków lub grup bezpańskich psów.

Ostrzeżenie dotyczy nie tylko owiec, lecz także innych zwierząt gospodarskich, jak krowy. Hodowcy, którzy wypuszczają zwierzęta na wolny wybieg zimą, muszą być szczególnie czujni, ponieważ wilki polują na łatwą zdobycz.

Historia wilków w regionie Wałbrzycha sięga 2016 roku. Wówczas nadeszły pierwsze doniesienia o ich obecności na pograniczu polsko-czeskim. Od tamtej pory wilki zadomowiły się w okolicy, ale mimo tego rzadko dochodziło do ataku na zwierzęta.

Ostatni atak na stado 30 owiec jest największym udokumentowanym przypadkiem działań drapieżników w regionie od czasu pojawienia się wilków w 2016 roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Gen. Jarosław Szymczyk rezygnuje ze stanowiska Komendanta Głównego Policji (www.polsatnews.pl)

Poznań wysyła siedem nowych ambulansów do Obwodu Charkowskiego. Karetki są warte 5 mln zł (epoznan.pl)