w

Samorząd dolnośląski przejął linię kolejową Jelenia Góra-Lwówek Śląski (gazetawroclawska.pl)

Linia kolejowa z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego uważana jest za jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce. Przechodzi przez malowniczą Dolinę Bobru, oferując widoki na słynny wiadukt w Pilchowicach. Przez wiele lat Lwówek Śląski, Wleń i Pilchowice pozbawione były połączenia kolejowego. Jednak teraz istnieje szansa na zmianę tej sytuacji.

Po wielu trudnościach związanych z kwestiami własności gruntów linię kolejową Jelenia Góra-Lwówek Śląski przejął samorząd dolnośląski. Otrzymał ją na 30 lat, z możliwością przejęcia linii na stałe w przyszłości.

Ta współpraca z władzami województwa dolnośląskiego wpisuje się w program Kolej Plus, mający na celu walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzięki niej przywrócono już połączenia na Dolnym Śląsku, a planowane są także przejazdy między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim oraz na odcinku Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie.

Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki przekazaniu dwóch odcinków linii przez PLK SA na 30 lat DSDiK, które będzie zarządzać ponad 30 km odcinkiem między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim (odcinek od 2016 roku nie obsługiwał ruchu pasażerskiego) oraz 15 km szlakiem Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie, nieczynnym dla pociągów pasażerskich od 2004 r.

Dla mieszkańców regionu jest to ogromna szansa na ułatwienie dojazdu do pracy, szkół i innych miejsc. Finansowanie rewitalizacji linii kolejowej nr 283 ma pochodzić z funduszy unijnych, ale na razie nie można podać konkretnej daty powrotu pociągów.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Skarbówka wypisała sprzedawczyni lodów 3 tys. zł mandatu. Kontrolerom nie spodobał się sposób, w jaki kobieta wydała paragon klientowi (www.polsatnews.pl)

Remont chodnika na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu nie przebiegł zgodnie z planem (gloswielkopolski.pl)