w

Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok ws. Ukraińca, który szpiegował w Polsce dla Rosji (wpolityce.pl)

Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok skazujący 44-letniego obywatela Ukrainy na rok więzienia za działalność szpiegowską na rzecz obcego państwa. Oskarżony zbierał informacje dotyczące infrastruktury krytycznej w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim, przekazując je Rosjanom.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, prok. Grażyna Wawryniuk, poinformowała o nieprawomocnym wyroku, w którym sąd uznał mężczyznę winnym przestępstwa szpiegostwa i wymierzył karę pozbawienia wolności na rok. Podkreśliła, że oskarżony przebywał w Polsce od stycznia do marca 2023 roku i był zaangażowany w działalność rosyjskiego wywiadu poprzez gromadzenie informacji.

Śledczy stwierdzili, że obywatel Ukrainy pozyskiwał informacje na temat kluczowej infrastruktury województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz działań organów zapewniających bezpieczeństwo. Następnie przekazywał te informacje rosyjskiemu wywiadowi, według informacji przekazanych przez prokurator Wawryniuk. Badania wykazały, że został on namówiony do podejmowania szpiegowskich działań w Polsce.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany przez Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku pod koniec sierpnia. Wawryniuk zaznaczyła, że prokurator zarzucił mężczyźnie szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Wyrok sądu, który ogłoszono 23 listopada, jest nieprawomocny.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

2 komentarze

Policjanci w Zamościu schwytali poszukiwanego 43-latka, który schował się w kanapie (kurierlubelski.pl)

Matka Anny Przybylskiej oszukana na prawie 900 tys. zł. Magdalena R. pożyczyła pieniądze i nigdy ich nie zwróciła (tvn24.pl)