w

Rzeźba „Taniec góralski” autorstwa Henryka Burzca unikalną ozdobą przy rondzie Armii Krajowej w Zakopanem (zakopane.naszemiasto.pl)

Na zakopiańskim rondzie Armii Krajowej pojawiła się rzeźba „Taniec góralski” autorstwa Henryka Burzca. Pomnik ten przeniesiono po renowacji z domu artysty na pobliskie rondo przy dworcach.

Rzeźbę „Taniec góralski” wcześniej eksponowano przed pracownią zmarłego artysty przy ul. Piaseckiego. Niestety, stojąc w tak mało popularnym miejscu, niewiele osób mogło ją zobaczyć, ponieważ trzeba było znać lokalizację rzeźby. Z tego względu urząd miasta podjął decyzję o renowacji i przeniesieniu pomnika w bardziej ruchliwe miejsce. Po ukończonej renowacji rzeźba stanęła na zielonym skwerze przy rondzie Armii Krajowej, gdzie serdecznie wita turystów odwiedzających Zakopane.

Wspaniała twórczość artystyczna Henryka Burzca

Henryk Burzec, urodzony 21 lutego 1919 roku w Międzyrzecu Podlaskim, podjął naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem po ukończeniu trzyletniej rzemieślniczej szkoły stolarskiej oraz szkoły powszechnej. Po zakończeniu II wojny światowej nadal rozwijał swoją edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W latach 50. artysta podjął pracę nauczyciela w miejscowym Państwowym Liceum Plastycznym. Mimo krótkiego związku ze szkołą pozostał w Zakopanem, gdzie zajmował się swoją twórczością. Henryk Burzec mieszkał w pracowni malarza Teodora Axentowicza przy ulicy Piaseckiego, gdzie można podziwiać jego unikalne prace.

W latach 70. Burzec zdobył również uznanie lokalnych władz. Był to okres, w którym powstały jego plenerowe rzeźby z żelbetonu. Jednym z dobrych przykładów może być płaskorzeźba „Pegaz” przy budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Warto też wspomnieć o rzeźbie „Orbity” przy urzędzie miasta, nawiązującej do odkryć Kopernika.

Artysta zmarł 31 października 2005 roku w Zakopanem i spoczął na nowym cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Policja z Jaworzna sprawdza drogi i oznakowanie przy szkołach. Bezpieczeństwo uczniów jest priorytetem (dziennikzachodni.pl)

Gdańscy policjanci podsumowują długi weekend na pomorskich drogach (dziennikbaltycki.pl)