w

Rzęsista ulewa zalała miejscowości w pow. nowotarskim. Połamane słupy energetyczne, zalane domy, zniszczone mostki (zakopane.naszemiasto.pl)

Podhale doświadczyło poniedziałkowej nawałnicy, która spowodowała ponad 80 interwencji w gminie Rabka-Zdrój i łącznie 150 zgłoszeń na terenie powiatu nowotarskiego. Strażacy zmagali się z m.in. połamanymi drzewami i słupami wysokiego napięcia, zerwanym asfaltem i zniszczonymi mostkami.

Potok Słonka w Rabce-Zdrój wylał się na skutek intensywnych opadów, powodując zalanie wielu posesji, konieczność wypompowywania wody z piwnic i garaży, przepustów oraz usuwania rumoszu z dróg. Piotr Krygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu potwierdza największe straty w Rabce i okolicach.

Burmistrz Rabki-Zdrój, Leszek Świder, wskazuje na poważne szkody zarówno w infrastrukturze miejskiej, jak i prywatnej. Cztery kładki zostały całkowicie zniszczone, a dwie uszkodzone. Woda dotarła też do dolnych kondygnacji Instytutu Gruźlicy. Wiele studni zostało zalanych, a mieszkańcy są proszeni o kontakt z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w celu uzyskania pomocy i porad dotyczących odkażania. Szczegółowe zgłoszenia szkód spowodowanych przez wodę należy składać do Urzędu Miasta pod odpowiednimi numerami telefonów.

Woda dotarła również w inne obszary powiatu nowotarskiego

Inne rejony powiatu nowotarskiego, takie jak gmina Nowy Targ, Szaflary, Maruszyna, Bańska, Stary Bystre, czy Ratułów, również doświadczyły skutków nawałnicy, zwłaszcza połamanych drzew i słupów energetycznych, a także naniesionego żwiru na drogi.

W trakcie nawałnicy jedno ze zgłoszeń dotyczyło osoby chorej w Podczerwonem, gdzie zerwana linia energetyczna uniemożliwiała działanie koncentratora tlenu. Miejscowa jednostka OSP dostarczyła tlen i podłączyła koncentrator za pomocą agregatu prądotwórczego.

W Lipnicy Małej doszło do ewakuacji obozu harcerskiego z powodu nawałnicy. 57 uczestników obozu zostało ewakuowanych do szkoły i później powróciło na miejsce po ustaniu zagrożenia, nie odnosząc obrażeń.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Gdynia inwestuje w rozwój miejskiej infrastruktury. Planowane zmiany na ul. Admirała Józefa Unruga (dziennikbaltycki.pl)

Premier Morawiecki odwiedza Mysłowice i promuje inwestycje dla bezpiecznych przedszkoli (dziennikzachodni.pl)