w

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie stworzyła nowy rezerwat przyrody (szczeciner.pl)

Torfowiska, które znajdują się na obszarze jezior Linkowo i Linkówko, zostały objęte ochroną, przekształcając się w rezerwat przyrody pn. Torfowisko Linkowo. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim podjął decyzję o uznaniu tego obszaru za drugi rezerwat w Nadleśnictwie Smolarz.

Torfowisko Linkowo zajmuje obszar między Podleścem a Przeborowem, rozciągając się na prawie 47 ha. Usytuowane jest w północno-wschodniej części Nadleśnictwa Smolarz, stanowiąc kompleks torfowisk, ekosystemów wodnych i bagiennych. W rezerwacie występują różne typy torfowisk otaczające oligotroficzne jezioro Linkowo oraz dystroficzne jezioro Linkówko.

Inicjatywa ustanowienia rezerwatu miała swój początek w 2020 roku, gdy Nadleśnictwo Smolarz złożyło wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Po długotrwałych procedurach, w listopadzie 2023 roku zarządzenie formalnie ustanowiło rezerwat będący drugim obszarem chronionym przez Nadleśnictwo Smolarz.

Rezerwat przyrody to miejsce o szczególnym znaczeniu dla ochrony środowiska, dlatego na jego terenie obowiązują rygorystyczne zasady mające na celu ograniczenie wpływu człowieka. Ze względu na bezpieczeństwo oraz ochronę przyrody, dostęp turystyczny jest ograniczony, choć możliwe jest obserwowanie obszaru z wieży widokowej, usytuowanej na wzniesieniu przy południowej granicy rezerwatu.

Nadleśnictwo Smolarz leży w południowo-wschodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

DS Jowita w Poznaniu zostanie odnowiony. Koszty modernizacji oszacowano na 100 mln zł (forsal.pl)

Notoryczne kradzieże w okresie świątecznym. Zielonogórska policja apeluje o ostrożność i czujność (gazetalubuska.pl)