w

Ratownicy TOPR pomogli siedmiu turystom uwięzionym na szczycie Ciemniaka (zakopane.naszemiasto.pl)

Zespół Ratownictwa Górskiego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) wyruszył na pomoc grupie turystów, którzy utknęli na szczycie Ciemniaka w Tatrach Zachodnich. Problemem były warunki pogodowe w postaci gęstej mgły i opadów śniegu, które nie pozwoliły wędrowcom na samodzielny powrót.

Akcja ratunkowa toczyła się w wyjątkowo trudnych warunkach. W obszarze gór od wysokości 1400 metrów panowała gęsta mgła i ograniczona widoczność, a opady śniegu i silny wiatr stwarzały jeszcze większe utrudnienia. Na szczycie Ciemniaka (o wysokości 2096 m n.p.m.) utknęła grupa siedmiu wędrowców, którzy nie byli w stanie samodzielnie zejść.

Ze względu na warunki atmosferyczne, wykorzystanie śmigłowca ratunkowego było niemożliwe. Dlatego ratownicy TOPR ruszyli na pomoc pieszo, eskortując zabłąkanych turystów z powrotem do Zakopanego.

Ratownicy TOPR stanowczo odradzają wypraw w góry ze względu na bardzo trudne warunki. W obszarze Tatr zalega świeży śnieg, zwłaszcza w wyższych partiach. Ponadto w wielu miejscach wiatr tworzy głębokie zaspy, szczególnie w zagłębieniach terenu i przy ścianach. Poruszanie się w takiej scenerii wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do obecnych warunków. Dodatkowym utrudnieniem są niskie chmury w partiach graniowych, które ograniczają widoczność i utrudniają orientację.

W nadchodzący weekend prognozy meteorologiczne wskazują na możliwe opady śniegu nawet do 20 cm w Zakopanem, a w górach może spaść jeszcze więcej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Gdańska policja zatrzymała 22 podejrzanych w ciągu czterech dni (dziennikbaltycki.pl)

Policja zatrzymała dziewięć osób z narkotykami na imprezie Mayday w Katowicach (dziennikzachodni.pl)