w

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła byłego prezesa SM Ujeścisko i siedem innych osób (dziennikbaltycki.pl)

Akt oskarżenia przeciwko byłemu prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko w Gdańsku oraz siedmiu innym osobom został skierowany do sądu przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku. Informacja ta pojawiła się po zakończeniu śledztwa.

Prokurator Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku podkreślił, że akt oskarżenia dotyczy oskarżonych w sprawie działania na niekorzyść Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko oraz jej członków. Śledztwo obejmowało okres od października 2015 do lutego 2020 roku i skupiało się na siedmiu inwestycjach budowlanych oraz aspektach finansowych spółdzielni.

Grzegorz H., były prezes SM Ujeścisko, został oskarżony o szereg przestępstw związanych z działaniem na szkodę spółdzielni i nabywców mieszkań. Oskarżono go także o wykorzystywanie fałszywych faktur VAT na łączną kwotę ponad 13 milionów złotych. W toku śledztwa zebrało się wiele dowodów, w tym opinie z różnych dziedzin, a także zabezpieczono mienie oskarżonego.

Straty spółdzielni oszacowane na ponad 22,7 mln zł

Szacuje się, że spółdzielnia poniosła szkodę wynoszącą ponad 22,7 miliona złotych, a liczba poszkodowanych nabywców mieszkań wyniosła 604 osoby. Prokurator podkreślił rozmach śledztwa, które objęło przesłuchanie ponad 900 świadków oraz uzyskanie różnorodnych opinii ekspertów. Mienie Grzegorza H. zostało zabezpieczone, m.in. poprzez ustanowienie hipotek na nieruchomościach.

Grzegorz H. oraz inny oskarżony, Piotr D., mogą stanąć przed karą pozbawienia wolności do 25 lat, natomiast pozostałym oskarżonym grozi do 12 lat więzienia. Były prezes SM Ujeścisko, Grzegorz H., przebywa w areszcie od lipca 2020 roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Tragiczna śmierć 1,5-rocznego dziecka w Zubrzycy Górnej. Rodzice postawieni w akt oskarżenia (zakopane.naszemiasto.pl)

Gdański aktywista Łukasz Hamadyk kandydatem Konfederacji do Sejmu (dziennikbaltycki.pl)