w

Prace w kłodzkim parku św. Wojciecha odsłoniły ponad 600 grobów żołnierzy niemieckich (gazetawroclawska.pl)

Park św. Wojciecha w Kłodzku istnieje już od kilku dziesięcioleci. Jednak dopiero ostatnio okazało się, że ziemia na terenie parku skrywa w sobie tajemnice z czasów II wojny światowej. W ostatnich miesiącach Pomorskie Laboratorium Badań Historycznych i Archeologicznych z Poznania przeprowadziło kompleksowe ekshumacje w Kłodzku. A teraz przedstawiło wyniki swoich prac.

Ekshumacje były prowadzone w parku św. Wojciecha w Kłodzku, przy skrzyżowaniu ulic Drzymały, Noworudzkiej i Dusznickiej. Prace trwały od marca 2023 roku. Okazuje się, że park został wybudowany na terenie dawnej nekropolii garnizonowej, która istniała już w XIX wieku. Aczkolwiek odkryte szczątki pochodzą z okresu końca II wojny światowej.

W 1945 roku Kłodzko, podobnie jak Wrocław, uznawane było za twierdzę — Festung Glatz. Niemniej jednak losy tych dwóch twierdz znacznie się od siebie różnią. Wojska niemieckie zacięcie broniły Wrocławia, który niszczony był przez Armię Czerwoną, podczas gdy w Kłodzku udało się uniknąć większych działań wojennych. Front przesunął się bardziej na północ, z racji czego Kłodzko służyło jako szpitalne zaplecze dla rannych żołnierzy niemieckich.

Warto wspomnieć, że od jesieni 1944 roku zauważono znaczący wzrost liczby pochówków, a najwięcej zgonów odnotowano w lutym i marcu 1945 r. Co ciekawe, zgon ostatniego żołnierza Wehrmachtu, który później został pochowany w Kłodzku, miał miejsce 5 lutego 1946 r.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Synoptycy twierdzą, że Polskę może nawiedzić „zima stulecia” (i.pl)

Jana Shostak nie pojawiła się na prezentacji listy kandydatów w Poznaniu. Aktywistkę zastąpiono manekinem (www.salon24.pl)