w

Polska na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby unieważnionych małżeństw (www.rmf24.pl)

W ostatnich 30 latach liczba wyroków stwierdzających nieważność małżeństwa w polskich sądach kościelnych wzrosła o ponad 160 procent. Należy dodać, że jest to zjawisko stanowiące kontrast wobec malejącej tego typu tendencji w Europie. Taka sytuacja może wskazywać na kryzys w instytucji małżeństwa.

Raport przygotowany na zlecenie Instytutu Pokolenia przeanalizował dane kościelne z lat 1989-2022. Wyniki wykazały, że aż 25 proc. wyroków stwierdzających nieważność małżeństwa w Europie w 2020 roku pochodziło z Polski. Głównym powodem takich decyzji był brak zgody małżeńskiej, który stanowił 96 proc. wszystkich wyroków.

Dyrektor Instytutu Pokolenia, Michał Kot, zauważa znaczący wzrost liczby tych wyroków od 2016 roku. Może to też być efekt ułatwionej procedury stwierdzenia nieważności małżeństwa, która została wprowadzona przez papieża Franciszka w 2015 roku. Reforma umożliwiła stwierdzenie nieważności małżeństwa po jednym wyroku sądu I instancji, skracając procedurę do około roku.

Jak dodaje Kot, zwiększona świadomość możliwości przeprowadzenia takiej procedury, a także trudności w utrzymaniu trwałych związków, mogą wpływać na ten trend. W dzisiejszym świecie problemy z komunikacją i relacjami sprawiają, że utrzymanie trwałego związku jest coraz trudniejsze.

Dodajmy, że światowy trend z kolei wskazuje na 47 proc. spadek liczby wyroków kościelnych stwierdzających nieważność małżeństwa od roku 1989.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

2 komentarze

Sejm zatwierdził nowy skład komisji ds. służb specjalnych. PiS tylko z jednym członkiem (i.pl)

Jajo – wynalazek naukowców z Wrocławia walczy o nagrodę NOT za wybitne osiągnięcia w technice (www.rmf24.pl)