w

Polska Marynarka Wojenna wybiera nazwy dla fregat i okrętów. Pierwszą fregatę rakietową nazwano „Wicher” (dziennikbaltycki.pl)

Program „Miecznik” tworzy nowe fregaty rakietowe, nazwane na cześć historycznych osiągnięć polskiej Marynarki Wojennej, takie jak „Wicher” i „Burza”. Ponadto, w ramach programu „Delfin” wybierane są także nazwy dla okrętów. Pierwsza fregata, oznaczona jako „Wicher”, wpłynęła już w proces produkcji.

Rozpoczęła się budowa dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego, które mają zastąpić starsze jednostki. Planowane imiona dla nowych jednostek inspirowane są Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim – współpracownicy Mariana Rajewskiego, którzy złamali kod Enigmy.

Okręty OORP „Zygalski” i „Różycki” mają oddawać hołd tym wspaniałym Polakom, a także spełniać swoją militarną powinność. Budowa prowadzona jest przez koncern Saab, a same okręty mają wejść do służby w 2027 roku.

Planowane nazwy fregat to „Wicher”, „Burza” i „Huragan”

Program „Miecznik” przewiduje fregaty rakietowe o nazwach takich jak „Burza”, „Wicher” i „Huragan”. Pierwsze dwie nazwy oparto na historycznych niszczycielach polskich z II wojny światowej. Natomiast nazwa „Huragan” miała być użyta już wcześniej, ale nie udało się tego zrealizować przed wojną. Obecnie historyczne nazwy niszczycieli noszą mniejsze okręty rakietowe – OORP „Piorun”, „Orkan” i „Grom”.

Fregaty programu „Miecznik” opierają się na projekcie Arrowhead 140. Buduje je konsorcjum PGZ i PGZ Stocznia Wojenna, przy współpracy międzynarodowych partnerów. W polskiej stoczni planowane są różne inwestycje, dlatego fregaty powinny być gotowe wcześniej niż zakładano – do 2031 roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Nestor

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Innobaltica realizuje nowatorski projekt na Pomorzu: Falomaty i czytniki na stacjach kolejowych (dziennikbaltycki.pl)

Pojawiły się skargi, że Muzeum Wsi Lubelskiej znęca się nad zwierzętami (kurierlubelski.pl)