w

Pojawiła się propozycja zmiany nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku. IPN sprzeciwia się tym zamiarom (wiadomosci.wp.pl)

Władze Gdańska zastanawiają się nad rozpoczęciem konsultacji społecznych, które miałyby doprowadzić do zmiany nazwy ulicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Aczkolwiek, żeby doszło do takiej decyzji, wymagana jest pozytywna opinia IPN i wojewody pomorskiego.

Jeden z mieszkańców Gdańska złożył petycję do rady miejskiej, proponując referendum w sprawie zmiany nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego. Miasto może rozważyć tę propozycję, ale poprzez zorganizowanie w tej sprawie konsultacji społecznych, które są tańszym rozwiązaniem niż referendum. Jednak warto też zaznaczyć, że decyzja dotycząca zmiany nazwy ulicy zależy od zgody IPN i wojewody.

IPN argumentuje, że Lech Kaczyński zasługuje na patronat nad ulicą i zaznacza, że nazwa ta obowiązuje już od 2017 roku. Jak twierdzi Instytut Pamięci Narodowej, nazwa ulicy powinna pozostać niezmieniona ze względu na związki prezydenta z Gdańskiem.

Rzeczniczka wojewody podkreśla, że decyzja o referendum lub konsultacjach pozostaje w gestii mieszkańców. I jeżeli zdecydują się na zmianę nazwy, a IPN wyda pozytywną opinię w tej sprawie, wówczas wojewoda pomorski podejmie decyzję o ewentualnej zmianie nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

84-letnia lublinianka straciła 30 sztabek złota (www.polsatnews.pl)

PGE Energia Ciepła inwestuje 380 mln zł w nową instalację kogeneracyjną w Gdyni (biznes.trojmiasto.pl)