w

PGE Energia Ciepła inwestuje 380 mln zł w nową instalację kogeneracyjną w Gdyni (biznes.trojmiasto.pl)

Firma PGE Energia Ciepła podpisała umowę na budowę instalacji kogeneracyjnej opartej na silnikach gazowych w Elektrociepłowni Gdyńskiej. Realizacja projektu obejmuje kwotę przekraczającą 380 mln zł, a jej ukończenie planowane jest na sezon grzewczy 2026/2027.

Nowa instalacja kogeneracyjna będzie składać się z pięciu silników gazowych. Ponadto, ruszy także budowa gazociągu, który przebiegać będzie wzdłuż dawnej drogi popiołowej na odcinku ponad 8 km. EC Gdynia ma dysponować gazem już w 2025 roku, co umożliwi przekształcenie istniejących kotłów olejowych na gazowe.

Plan dekarbonizacji EC Gdynia realizowany jest od 2016 roku, obejmując stopniowe zastępowanie kotłów olejowych gazem. Oddanie do użytku drugiej kotłowni o mocy 90 MW, na olej lekki, a później na gaz, przyniesie wymierne korzyści ekologiczne, redukując zużycie węgla o 20 tys. ton rocznie. A przy okazji wyeliminuje konieczność transportu 330 wagonów węgla, które co roku docierają do Gdyni.

PGE Energia Ciepła, największy producent ciepła w Polsce, odpowiada za miejską sieć ciepłowniczą w Gdyni oraz okolicach. Ponadto, firma realizuje też podobne inwestycje w innych miastach. W sumie zainwestowała już ponad 10,5 mld zł.

Inwestycja w Elektrociepłowni w Gdyni, przekraczająca 380 mln zł, przyczyni się do znaczącej redukcji emisji CO2 o prawie 200 tys. ton do 2027 roku.

Za realizację projektu odpowiada firma SBB Energy. W planach jest budowa instalacji kogeneracyjnej o określonych parametrach mocy elektrycznej i cieplnej, a także infrastruktury niezbędnej do jej funkcjonowania.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Pojawiła się propozycja zmiany nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku. IPN sprzeciwia się tym zamiarom (wiadomosci.wp.pl)

Uroczyste obchody z okazji 130. rocznicy urodzin gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza (zakopane.naszemiasto.pl)