w

Pojawiła się koncepcja nowego podziału województwa dolnośląskiego i przeniesienia stolicy (gazetawroclawska.pl)

Dr Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego postanowił zaprezentować kilka sugestii dotyczących przyszłości Dolnego Śląska. Sugestie doktora obejmują podział województwa, jego powiększenie, a nawet możliwość przeniesienia stolicy do Legnicy lub Świdnicy.

Raport zatytułowany „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” autorstwa dr. Łukasza Zaborowskiego przedstawia cztery warianty zmian obecnego podziału administracyjnego Polski. Omawia również potencjalne zmiany Dolnego Śląska.

Według doktora obecny układ województw jest efektem przypadkowej hybrydy, a nie spójnej koncepcji. Jest to wynik rozszerzenia województw dużych o województwa średnie w wyniku polityki. W raporcie eksperta Instytutu Sobieskiego można przeczytać, że niektóre miasta zachowały swoją regionalną samodzielność, podczas gdy inne ją utraciły, co wpływa na ich znaczenie w sieci osadniczej kraju.

W raporcie autor proponuje cztery różne warianty zmian, które różnią się zarówno kształtem województw, jak i lokalizacją stolic i siedzib urzędów. Warianty obejmują minimalne korekty, umiarkowane zmiany, równoważenie ośrodków metropolitalnych i koncepcję dużych województw opartych na wielkoskalowych układach osadniczych.

Każdy wariant ma na celu dostosowanie podziału do zmieniających się potrzeb i standardów.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Sondaż SW Research: 27,4% respondentów uważa, że Tusk powinien być kandydatem na premiera (i.pl)

Restauracja Krowarzywa zostanie zamknięta z powodu problemów związanych z remontem (gloswielkopolski.pl)