w

PKW Czernicki na czele działań związanych z usuwaniem min morskich z okresu II wojny światowej (dziennikbaltycki.pl)

Polska Marynarka Wojenna przejęła kontrolę nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. Ich priorytetem jest usuwanie min morskich z okresu II wojny światowej. Działania te dopiero się rozpoczęły, angażując też do zadania niszczyciele z Łotwy i Estonii.

NATO zorganizowało cztery Zespoły Okrętowe, mające na celu usuwanie min z dna morskiego. Od 1 lipca 2023 roku Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki kieruje Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. Na czele sztabu stoi komandor podporucznik Piotr Bartosewicz.

Polska po raz kolejny przejmuje dowództwo nad Standing NATO Mine Countermeasures Group 1. Warto dodać, że wcześniej rolę tę pełniła Norwegia do stycznia 2023 roku. Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 składa się z czterech zespołów okrętów, w tym Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki, który obejmuje ORP Kontradmirał X. Czernicki, ORP Drużno i ORP Hańcza.

Operacja w ramach Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 rozpoczęła się 12 listopada. Do okrętów niemieckich, holenderskich i belgijskich dołączyły też dwa niszczyciele z Łotwy i Estonii. Aktualnie, usuwanie min z okresu II wojny światowej będzie prowadzone u wybrzeży Estonii. Kmdr ppor. Piotr Bartosewicz podkreślił, że przejęcie dowództwa to wielki zaszczyt i odpowiedzialność dla Polski.

Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki będzie kierować Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 przez sześć miesięcy od momentu objęcia tego zadania.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Trwają prace remontowe budynku Sądu Okręgowego w Lublinie (kurierlubelski.pl)

Gdańska policja zatrzymała dwóch mężczyzn poszukiwanych przez sąd. Wpadli na imprezie urodzinowej (dziennikbaltycki.pl)