w

Pierwszy od lat 80. chrzest doku w Stoczni Remontowej Pomerania w Szczecinie (gs24.pl)

Ostatnio w Szczecinie odbyła się niezwykła uroczystość w Stoczni Pomerania, związana z chrztem doku NMG1. Jest to pierwszy nowy dok w Szczecinie od wielu lat, który jeszcze w tym roku zostanie wykorzystany do remontów statków firmy Astillero.

Nowy dok NMG1 jest pierwszym tego rodzaju obiektem w Szczecinie od lat 80. Prezes zarządu Net Marine Group, Przemysław Mańkowski, określił go jako narzędzie pracy dla stoczniowców i możliwość przeprowadzania remontów statków. Dok prezentuje imponujące rozmiary, mierząc blisko 130 m dł. i 30 m szer. Ponadto, ma zdolność podnoszenia statków o masie do 5000 wyporności.

Chrzest doku odbył się przy nabrzeżu Net Marine Group nad Parnicą. Natomiast matką chrzestną konstrukcji została Joanna Chmielnicka, dyrektor ekonomiczny NMG, która symbolicznie rozbiła butelkę o konstrukcję.

Budowa i wprowadzenie doku do eksploatacji przez spółkę Astillero, będącą częścią Grupy Net Marine, stanowi unikalne wydarzenie w Polsce. Jest to mobilny dok pływający o obniżonej masie własnej, wyposażony w nowoczesne technologie. Dzięki temu umożliwi bardziej efektywne remonty statków, w tym zwiększenie zabezpieczenia przed korozją. Inwestycja kosztowała ponad 45 mln zł, z czego ponad połowa pochodziła z funduszy unijnych.

Warto dodać, że częścią inwestycji jest także zagwarantowanie odpowiedniej głębokości dokowej na Parnicy, aby statki mogły do doku wpłynąć. Proces ten wymagał znaczących wysiłków logistycznych i technologicznych, w tym zastosowania różnych gatunków stali, aby obniżyć masę własną i spełnić normy Polskiego Rejestru Statków.

Aktualnie, dok jest już gotowy i znajduje się w wodzie przy stoczni.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Poznań planuje wybudować plac zabaw na prywatnym terenie. Właściciel działki jest zszokowany tą decyzją (gloswielkopolski.pl)

Zielona Góra inwestuje 50 mln zł w elektryfikację linii MZK. Na ulice wyjadą kolejne autobusy elektryczne (gazetalubuska.pl)