w

Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie zmian w traktatach unijnych (i.pl)

Parlament Europejski podjął już decyzję w sprawie zaproponowanych zmian w traktatach unijnych. Podczas środowej sesji popołudniowej członkowie PE poparli te zmiany, a opowiedziała się za nimi większość deputowanych.

Za zaproponowanymi zmianami zagłosowało 291 europosłów, 274 było przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z planem prezydencji hiszpańskiej, sprawozdanie trafi pod obrady Rady ministrów ds. europejskich 12 grudnia. Prezydencja hiszpańska uznaje tę większość za wystarczającą, aby przekazać sprawę Radzie Europejskiej, która większością głosów może zwołać Konwent.

Konwent składa się z przedstawicieli państw członkowskich i instytucji unijnych. Jego celem jest praca nad traktatem, który następnie trafia do Rady Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje Konferencję Międzyrządową, a uzgodniony Traktat podlega ratyfikacji przez państwa członkowskie.

Główne zmiany zawarte w dokumencie obejmują m.in. rezygnację z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach oraz przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE. Nowe kompetencje wyłączne UE dotyczą ochrony środowiska i bioróżnorodności, a kompetencje współdzielone obejmują siedem nowych obszarów, takich jak polityka zagraniczna, ochrona granic, zdrowie publiczne, obrona cywilna, przemysł i edukacja.

Decyzja Parlamentu Europejskiego nie oznacza natychmiastowego wejścia zmian w życie – jest to kolejny krok w procesie procedury.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Protesty przeciwników „Strefy Czystego Transportu” przed Urzędem Miasta Krakowa (krakow.tvp.pl)

Wielka dostawa amerykańskiego sprzętu wojskowego dla polskich żołnierzy (www.polon.pl)