w

ORP Iskra powrócił do gdyńskiego portu. Rejs nawigacyjno-szkoleniowy dobiegł końca (dziennikbaltycki.pl)

Trójmasztowa barkentyna to okręt szkolny Akademii Marynarki Wojennej, który przebywał na otwartych wodach przez ostatnie trzy tygodnie. Było to specjalne szkolenie przeznaczone dla podchorążych pierwszego roku ze szkoły w Gdyni.

W tych marynarskich praktykach uczestniczyli młodzi oficerowie, zdobywając wiedzę o zwyczajach i tradycjach marynarskich, oraz nabywając umiejętności w obsłudze olinowania, ożaglowania oraz wykonywaniu prac na wysokości. Jest to nie tylko sprawdzian wytrzymałości fizycznej i psychicznej, ale także doskonalenie pracy w zespole. Po zakończonym trwającym ponad trzy tygodnie szkoleniu barkentyna powróciła do Gdyni, pokonując trasę Morza Bałtyckiego i odwiedzając takie porty jak Kłajpeda, Świnoujście i Ryga.

Kmdr ppor. Michał Rębiś, dowódca ORP Iskra, podkreślił rolę podchorążych w wykonywaniu wart na okręcie. Ich umiejętności sprawdzano szczególnie w trudnych warunkach morskich, gdzie siła wiatru nie opadała poniżej 6 w skali Beauforta przez cały okres rejsu. Pomimo że uniknięto najgorszej pogody związanego z niżem Zachariasz, młodzi oficerowie i tak stawiali czoła typowym warunkom morskim, które mieli okazję poznać w praktyce.

Podczas trwającego rejsu podchorążowie pełnili różnorodne funkcje, co pozwoliło im zdobywać doświadczenie w obsłudze urządzeń pokładowych, wykonywaniu zadań podczas alarmów, takich jak „Do żagli” czy alarmu dotyczącego środków ratunkowych. Ponadto, byli zaangażowani w służbę wachtową i dyżurną na stanowiskach marynarskich, co umożliwiło im aktywny udział w codziennym życiu na pokładzie.

Kmdr ppor. Michał Rębiś podkreślił, że jednym z najtrudniejszych aspektów życia na okręcie jest konieczność wcześniejszego wstawania, zwłaszcza w nocy. Podchorążowie musieli radzić sobie z tym wyzwaniem, wracając po zaledwie 4 godzinach wachty o północy, by już o piątej rano zajmować się żaglami. Chorąży Jędrzej Witek zaznaczył, że praktyka była intensywna, ale wszyscy zdali egzamin, dając z siebie wszystko w tym trudnym okresie.

ORP Iskra, trzymasztowa barkentyna polskiej Marynarki Wojennej, to jednostka szkolna o projekcie B79/II. Nosi swoje imię od 1982 roku. Jest to drugi okręt o tej nazwie w historii floty i pierwszy polski statek, który dokonał opłynięcia kuli ziemskiej. Numer burtowy tego symbolu historii polskiej marynarki to 253.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Obywatele Tunezji zatrzymani w Gdańsku za nielegalne pokazy węży dusicieli (dziennikbaltycki.pl)

Na Nosalu powstanie nowa stacja narciarska. Całkowity koszt inwestycji to 60 mln zł (zakopane.naszemiasto.pl)