w

Opanowanie pożaru hali z odpadami w Zielonej Górze Przylepie. Służby podsumowują działania po pożarze (zielonagora.naszemiasto.pl)

Pożar hali w Zielonej Górze Przylepie, w której znajdowały się niebezpieczne odpady, został opanowany dzięki zaangażowaniu ponad 370 strażaków, w tym ochotników, oraz specjalistycznych pojazdów. Prezydent Janusz Kubicki podkreślił, że od soboty zajmowano się zapobieżeniem potencjalnemu zagrożeniu dla mieszkańców Przylepu i całej Zielonej Góry.

Aktywna akcja gaszenia zakończyła się szybko i sprawnie, co umożliwiło stwierdzenie opanowania pożaru już w niedzielę rano. Zakłady Mięsne w Przylepie nie były podłączone do miejskiej kanalizacji, dlatego trzeba było unikać skażenia środowiska. Woda użyta do gaszenia została wypompowana do specjalnych zbiorników i będzie wywieziona na składowisko odpadów niebezpiecznych.

Mirosław Ganecki, Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, zapewnił, że prowadzone są badania jakości powietrza i wody oraz próby gleby. Wyniki tych badań będą dostępne wkrótce. Istotnym celem jest przywrócenie terenu do normalnego stanu, a działania w tej kwestii będą monitorowane.

Monitoring w zakresie jakości powietrza oraz intensywne prace sprzątające

St. bryg. mgr inż. Patryk Maruszak, Lubuski Komendant Wojewódzki PSP, podkreślił, że teren jest zabezpieczony, aby uniknąć wycieków skażonej wody. Monitoring w zakresie jakości powietrza jest nadal prowadzony, jednak nie potwierdzono obecności niebezpiecznych substancji w powietrzu.

Prezydent Janusz Kubicki zapowiedział przedstawienie dokumentów dotyczących pochodzenia odpadów oraz odpowiedzialności za nadzór nad całym obszarem. Obecnie skoncentrowano się na opanowaniu sytuacji i przywróceniu normalności. Natomiast minister Anna Moskwa obiecała finansowanie procesu rekultywacji.

Wojewoda Władysław Dajczak podkreślił, że prace nad uprzątnięciem miejsca będą przebiegać bardzo intensywnie, aby nie wystąpiło zagrożenie dla środowiska. Planowane są również dalsze rozmowy z władzami Zielonej Góry w tej sprawie.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Korki na Nowym Dworze po otwarciu TAT. Mieszkańcy Wrocławia winią sygnalizację świetlną (gazetawroclawska.pl)

Pracownica Telewizji Republika na celowniku sprawcy, który oddał w jej stronę sześć strzałów (i.pl)