w

Odnowiona bamberka ze studzienką wróciła na Stary Rynek w Poznaniu (www.whitemad.pl)

Na Starym Rynku w Poznaniu, obok koziołków i pręgierza, znajduje się Studzienka Bamberki, symbolizująca osadników z Bambergu. Wcześniej rzeźba na jakiś czas zniknęła z panoramy miasta, ale ostatnio powróciła po niedawnym remoncie.

Rzeźba powstała w 1915 roku, pełniąc funkcję publicznej studni z poidłami dla zwierząt. Bamberka wielokrotnie zmieniała lokalizację, a obecnie można ją znaleźć przy zachodniej ścianie Ratusza. Figura z brązu wraz z kamienną studzienką powróciły na Stary Rynek po gruntownej renowacji.

Bamberka upamiętnia przybyłych do Poznania osadników z Bambergu, zaproszonych przez władze miasta w XVIII wieku. Jej fundatorem był Leopold Goldenring, kupiec i winiarz.

Podczas renowacji Starego Rynku zbadano stan studzienki Bamberki. I pomimo że sama rzeźba była jeszcze w dobrej kondycji, nie można było tego powiedzieć o kamiennej studzience. Materiał studzienki to wapień muszlowy, który najprawdopodobniej pochodzi z okolic Bambergu.

Podczas prac konserwacyjnych oczyszczono i wzmocniono elementy kamienne, a do tego zabezpieczono je przed wilgocią. Studzienka została umieszczona na stałym miejscu. Podobne działania zastosowano też w przypadku pręgierza, któremu również przywrócono pierwotny wygląd.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  1. A kiedy historyczna kostka brukowa wraca co to składowana na ul. Energetycznej na hałdach była, następnie szmaciamym zielonym ekranem widok jej od oczu publicznych wzbroniono odgradzając i tajemnicę przełooo-groooną robiąc jakby ekscylibrystycznej sztuki zacnej czekając co magiją zniknięcia okazać się niczem może i miała 🙂

Pijana 24-latka podróżowała autem z 5-letnią córką. Miała prawie 2,5 promila alkoholu (gazetawroclawska.pl)

Wniosek o uchylenie immunitetu senatorowi Grodzkiemu cofnięty przez prokuraturę (www.rmf24.pl)