w

Odkryto ludzkie szczątki podczas prac przy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (dziennikbaltycki.pl)

Przy Muzeum Marynarki Wojennej prowadzone są prace ziemne związane z przygotowaniem miejsca dla okrętu podwodnego typu Kobben, dawnego ORP Sokół. Eksponat ma trafić na ekspozycję plenerową muzeum. W trakcie prac natrafiono także na ludzkie szczątki, które prawdopodobnie należą do żołnierzy.

Prace przy Muzeum Marynarki Wojennej rozpoczęły się we wrześniu. Ich celem jest stworzenie miejsca dla najważniejszego eksponatu muzeum, jakim jest okręt podwodny Sokół. Podczas wykonywania prac natknięto się na szczątki dwóch osób, które najprawdopodobniej należą do żołnierzy. Ponadto, znaleziono też polski hełm z widocznymi uszkodzeniami po bitwie. Znalezisko zostało przekazane specjalistom.

Co prawda, historia nie mówi, że w miejscu, gdzie znaleziono szczątki, doszło do walk podczas II wojny światowej. Jak podaje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, są niewielkie szanse, że uda się zidentyfikować znalezione szczątki.

ORP Sokół jako eksponat muzealny

Początkowo planowano, że okręt podwodny Sokół zostanie udostępniony na ekspozycji jeszcze w tym roku. W związku z tym Muzeum Marynarki Wojennej ogłosiło przetarg na jego transport morski i lądowy.

W 2018 roku ORP Sokół zakończył 16-letnią służbę w polskiej Marynarce Wojennej. Jest to okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke w 1966 roku. Okręt służył pod norweską banderą od 1967 roku. Z kolei w 2002 r. przekazano go polskim siłom zbrojnym. W trakcie swojej służby ORP Sokół przepłynął 26 tysięcy mil morskich i dokonał 174 zanurzeń. Załoga składała się z 24 marynarzy.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Na osiedlach pojawią się domki dla bezdomnych kotów w ramach programu „Zadbajmy o zwierzęta” (kurierlubelski.pl)

„Nie śpij, bo cię przegłosują” – slogan kampanii profrekwencyjnej na pomorskich pociągach i autobusach (dziennikbaltycki.pl)