w

Obszar Wielkopolski zaliczył 36 pożarów w ciągu jednego dnia. Strażacy apelują o zachowanie wyjątkowej ostrożności (gloswielkopolski.pl)

W ciągu jednego dnia doszło do 36 pożarów na terenach upraw rolnych, co jest smutnym bilansem z 20 lipca. Gorące i suche warunki sprzyjają iskrzeniu, a ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie. Wsparcie straży pożarnej jest często potrzebne do gaszenia pożarów, które niszczą duże powierzchnie pól zboża. Od początku roku odnotowano już 730 pożarów związanych z rolnictwem.

Brygadier Sławomir Brandt podkreśla, że sytuację powodują różne czynniki, takie jak susza, gorąco i silny wiatr. Często to właśnie iskry od maszyn rolniczych na polach uprawnych prowokują pożary, które rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Wczoraj sam uczestniczył w akcji gaszenia trzech pożarów, gdzie jedno pole miało aż 70 hektarów. W sumie w czwartek zgłoszono 36 pożarów, a spłonęły 162 hektary zboża.

Zapobieganie pożarom to kwestia kluczowa

Brandt zauważa, że prewencja jest kluczowa. Suchość, wiatr i rzucanie niedopałków, zwłaszcza w lasach, stanowią poważne zagrożenie dla terenów rolnych. Obserwacja sprzętu rolniczego i zatrudnienie kogoś do monitorowania żniw z zewnątrz może pomóc w wykryciu potencjalnych zagrożeń. Co więcej, zapewnienie asekuracji, włączając ciągnik z pługiem, oraz wyposażenie się w sprzęt przeciwpożarowy jest istotne w przypadku szybkiego reagowania na pojawiający się pożar.

Dodaje, że wypalanie traw jest niebezpieczne i szkodliwe. Tego typu pożary przynoszą straty w środowisku naturalnym, a także mogą grozić ludzkim siedzibom. Przypomina, że wypalanie traw jest zabronione na mocy ustaw o lasach i ochronie przyrody.

Najważniejsze jest natychmiastowe zawiadamianie straży pożarnej oraz dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych osób. Gdy pożar dopiero powstaje i jest niewielki, można próbować go ugasić przed przybyciem straży. Lepiej jednak unikać takich sytuacji poprzez przewidywanie i zapobieganie, takie jak nieprowadzenie grilla w lesie czy nieporzucanie niedopałków na poboczu.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Czy afera melioracyjna to proces bez końca? Jakie są powody opóźnień? (gs24.pl)

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu potwierdza śmierć funkcjonariusza, który zderzył się z ciężarówką pod Zgorzelcem (gazetawroclawska.pl)