w

Niemcy stanowczo sprzeciwiają się budowie portu kontenerowego w Świnoujściu (biznesalert.pl)

Pod koniec rządów PiS w Polsce rozwój projektu portu kontenerowego w Świnoujściu wszedł na szybsze tempo. Nowy tor wodny oraz wstępna umowa z firmami budowlanymi stanowią solidny fundament do zrealizowania tego przedsięwzięcia. Niemniej jednak położenie Świnoujścia nieopodal granicy niemieckiej rodzi sprzeciw sąsiadów z wyspy Uznam, którzy stanowią przeszkodę dla budowy tego obiektu.

Rainer Sauerwein, prezes stowarzyszenia Lebensraum Vorpommern, jest kluczową postacią wśród przeciwników projektu. Organizacja ta wyraźnie sprzeciwia się budowie portu.

Tuż przed wyborami do Sejmu w październiku 2023 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną opinię o wpływie na środowisko. Decyzje dotyczące środowiskowych uwarunkowań uzgodniono w toku prowadzonych konsultacji transgranicznych z niemiecką stroną.

Po wydaniu decyzji przez RDOŚ i zwycięstwie partii demokratyczno-liberalnych w wyborach parlamentarnych w Polsce, Sauerwein złożył pozew do sądu administracyjnego. Natomiast gmina Heringdorf, podobnie jak frakcja SPD, zadeklarowały pełne wsparcie dla tej decyzji. Faktem jest, że przeciwnicy portu zamierzają rozstrzygnąć sprawę w sądzie, twierdząc, że sąd może wpłynąć na nowy rząd polski.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Kozy obgryzły drzewa z kory na terenie Fortu VIIA w Poznaniu (gloswielkopolski.pl)

Wysoki poziom wody zatrzymał przeprawy promów w województwie lubuskim (gazetalubuska.pl)