w

Możliwy remont ul. Zakopiańskiej w Rabce-Zdroju dzięki pozytywnej opinii geologów (zakopane.naszemiasto.pl)

Obecnie istnieją plany przeprowadzenia remontu ul. Zakopiańskiej, będącej jednym z głównych wjazdów do Rabki-Zdroju. Urząd miasta uzyskał opinię geologów związaną z powstałym tam osuwiskiem. Prawdopodobnie droga ponownie zostanie dopuszczona do ruchu.

Omawiana arteria stanowi główny szlak do miasta od strony drogi krajowej nr 47. W wyniku uszkodzeń, które pojawiły się we wrześniu 2022 roku, wystąpiły pęknięcia. Podjęto próby naprawy, ale w efekcie konieczne było zamknięcie jednego pasa ruchu, co wymusiło ruch wahadłowy pojazdów. Pęknięcia stale się pogłębiały, obejmując odcinek kilkudziesięciu metrów wzdłuż drogi. W październiku 2022 roku doprowadziło to do decyzji o całkowitym zamknięciu drogi ze względu na ryzyko, że z powodu prac osuwisko może pojawić się na torach kolejowych, które przebiegają równolegle do ulicy.

Zespół nadzoru budowlanego wydał polecenie przeprowadzenia ekspertyzy geologicznej, aby zbadać ul. Zakopiańską. Wyniki badań, ogłoszone przez Leszka Świdra, burmistrza Rabki, uzyskały aprobatę Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Wojewódzkiego Zespołu Nadzorującego prace związane z przeciwdziałaniem ruchom osuwiskowym oraz usuwaniem ich konsekwencji. Przewiduje się, że po odpowiednich zabezpieczeniach drogę będzie można ponownie udostępnić dla kierowców. Jednakże najpierw należy zabezpieczyć zarówno drogę, jak i przydrożne budynki.

Leszek Świder zaznaczył, że działania zostaną podjęte we współpracy z PKP. Wdrożony zostanie proces palowania w rejonie chodnika w celu zabezpieczenia budynków znajdujących się nad drogą. Konieczne będzie również odtworzenie chodnika, rowu odwadniającego oraz nawierzchni drogi. Ponadto, wymagane będzie też kotwienie muru w celu zabezpieczenia drogi i skarpy.

Wysokość palowania, niezbędnego do zabezpieczenia domów nad drogą, przewiduje się na około 8 metrów. Sama ta operacja jest szacowana na 2 mln zł. Do tego suma ta będzie obejmować wydatki na odbudowę chodnika, rowu odwadniającego i nawierzchni. Całkowity koszt przywrócenia drogi do użytku pozostaje na razie nieznany. W tej sytuacji planuje się wystąpienie o wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które pokryje 80% kosztów. Pozostała część będzie pokryta przez samorząd.

Bazując na pozytywnej opinii geologów, samorząd przystąpił teraz do przygotowywania dokumentacji budowlanej, niezbędnej w procesie uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. W optymistycznym scenariuszu burmistrz Świder spodziewa się, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Priorytetem jest jak najszybsze przywrócenie funkcjonalności ul. Zakopiańskiej dla ruchu.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Kontrowersje wokół wyceny terenu pod Forum Gdańsk. Miasto straciło na tej transakcji wiele milionów (dziennikbaltycki.pl)

Zabójstwo w Katowicach. 47-latek zadźgał nożem swojego 55-letniego współlokatora (katowice.naszemiasto.pl)