w

Miniatura malborskiego zamku popularną atrakcją wśród turystów. Powstawała przez około pięć lat (dziennikbaltycki.pl)

Miniatura zamku w Malborku, która dwa miesiące temu została ustawiona przy ul. Piłsudskiego, jest dzisiaj popularną atrakcją turystyczną. Urząd Miasta Malborka udostępnił również film ukazujący, jak powstała ta niezwykła konstrukcja.

Projekt miniatury zamku został zrealizowany dzięki inicjatywie lokalnych przedsiębiorców zrzeszonych w Radzie Gospodarczej przy burmistrzu. Całość kosztowała około 200 tys. zł, a inicjatywę wsparło finansowo 36 sponsorów z lokalnego biznesu.

Miniaturę wykonał Piotr Banasik, rzeźbiarz z Malborka i absolwent warszawskiej ASP. Prace nad nią trwały od 2019 do 2024 roku, a ostatnie elementy były wykańczane po oficjalnym odsłonięciu, które miało miejsce 20 marca.

Miniatura, zajmująca 66 mkw., jest rekonstrukcją zamku w skali 1:30, odzwierciedlającą jego stan przed zniszczeniami wojennymi z 1945 roku. Najwyższy punkt wieży miniatury osiąga 3 metry wysokości.

Materiały użyte do budowy miniatury pochodzą z tych samych źródeł co materiały do oryginalnego zamku. Artysta wykorzystał beton, cegłę, kamień, stal i drewno, a kamienne ścieżki na tarasach Zamku Wysokiego zostały wykonane z kamieni z Morza Bałtyckiego. Z kolei mozaiki elewacyjne powstały przez wtopienie szkiełek w warstwę betonową.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Pies pogryzł 9-letnią dziewczynkę w Gdańsku, a jego właścicielka uciekła z miejsca zdarzenia (dziennikbaltycki.pl)

Ratownicy podsumowali weekend w Tatrach – jeden wypadek śmiertelny i wielu rannych (zakopane.naszemiasto.pl)