w

Marynarka Wojenna RP planuje budowę nowych fregat. Nieoficjalne nazwy to Burza, Wicher i Huragan (dziennikbaltycki.pl)

W przyszłym miesiącu ma ruszyć budowa pierwszej z nowych fregat wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP, które nieoficjalnie mają być nazwane Burza, Wicher i Huragan. Będą to trzy najnowocześniejsze okręty dla polskiej armii.

Portal defence24.pl podaje, że nazwy Burza, Wicher i Huragan dla nowych fregat są jeszcze nieoficjalne. Cezary Cierzan, dyrektor departamentu technologii morskich Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., unikał ujawnienia informacji na ten temat podczas wywiadu 14 lipca. Potwierdzenie tych nazw oznaczałoby, że Marynarka Wojenna RP nadaje okrętom imiona nawiązujące do historycznych niszczycieli z czasów II wojny światowej, takich jak ORP „Wicher” i ORP „Burza”.

Nowe fregaty mają wypłynąć ze stoczni do 2031 roku

Nowe fregaty, oparte na brytyjskim projekcie Arrowhead 140, będą gotowe do 2031 roku. Ich budowę realizuje konsorcjum PGZ i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, a Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku jest podwykonawcą. Partnerami zagranicznymi są Thales UK, MBDA UK i Babcock International.

Inwestycje w trójmiejskich stoczniach, takie jak PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni, są niezbędne do wybudowania fregat na podstawie transferowanej technologii z Wielkiej Brytanii. Planowany harmonogram budowy został przyspieszony, a fregaty mają być gotowe już w 2031 roku. Szacowany koszt całego projektu może wynieść nawet dziesięć miliardów złotych. Palenie blach pod budowę pierwszego okrętu planowane jest na 16 sierpnia w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.

Głównym aspektem fregat będzie wielowarstwowa obrona powietrzna, ze zdolnością do przyjęcia rakiet w różnym zasięgu. Okręty będą również uzbrojone w artylerię lufową, system walki radioelektronicznej, zakłócacze rakiet i flary. Co więcej, będą przystosowane do walki podwodnej, wyposażone w sonary i rakiety woda-woda o dużym zasięgu.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Gdańsk odbiera Warszawie tytuł największego miasta w Polsce! Na trzecim miejscu uplasowała się Gdynia (dziennikbaltycki.pl)

Odrodzenie lubelskiego blasku! Renowacja napisu 'I Love Lublin' i świątecznej iluminacji (kurierlubelski.pl)