w

Gdańsk odbiera Warszawie tytuł największego miasta w Polsce! Na trzecim miejscu uplasowała się Gdynia (dziennikbaltycki.pl)

Zgodnie z oficjalnymi zmianami przepisów Warszawa już nie jest największym miastem w Polsce pod względem powierzchni. Stolica Polski została zrzucona ze swojego piedestału, a jej miejsce zastąpił Gdańsk, który jest dzisiaj największym miastem w kraju.

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), powierzchnia Polski wzrosła o ponad 121 tys. ha w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając 31 393 136 ha. Największy przyrost odnotowano w woj. pomorskim (+121 tys. ha). Zmiany pojawiły się głównie w powiatach, takich jak pucki (+28 tys. ha) i nowodworski (+24 tys.ha), a także w miastach na prawach powiatu, takich jak Gdańsk (+41 tys. ha), Gdynia (+25 tys. ha) i Sopot (+1 tys.ha). Warto też zaznaczyć, że minimalny spadek nastąpił jedynie w woj. zachodniopomorskim, które zmniejszyło się tylko o 3 ha.

Tereny wód Zatoki Gdańskiej zapewniły Gdańskowi czołową pozycję

W przypadku Gdańska wystąpiła taka zmiana, ponieważ granice miasta objęły również tereny wód Zatoki Gdańskiej, które wcześniej nie wchodziły w skład Gdańska. Nowa granica miasta została przedłużona do linii podstawowej morza terytorialnego. A to z kolei oznacza, że obszar Gdańska zwiększył się o te wody, które wcześniej nie były wliczane do jego powierzchni.

W wyniku tych zmian Gdańsk oficjalnie stał się największym miastem w Polsce pod względem powierzchni, zajmując obszar aż 683 km2. Warszawa została zrzucona na drugą pozycję, z powierzchnią 517 km2. Natomiast trzecie miejsce zajmuje Gdynia z obszarem 391 km2.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Nagły atak zimy w Tatrach! Szczyty pokryły się białym puchem, a temperatura znacznie spadła (zakopane.naszemiasto.pl)

Marynarka Wojenna RP planuje budowę nowych fregat. Nieoficjalne nazwy to Burza, Wicher i Huragan (dziennikbaltycki.pl)