w

Marynarka Wojenna RP: Do przetargu na nowe okręty podwodne zgłosiło się 11 podmiotów (dziennikbaltycki.pl)

Przetarg na okręty podwodne dla Marynarki Wojennej RP przyciągnął 11 zainteresowanych podmiotów, głównie z krajów europejskich. Jak podał rzecznik Agencji Uzbrojenia, ppłk Grzegorz Polak, wśród zainteresowanych znalazły się Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Republika Korei.

W połowie lipca Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, ogłosił rozpoczęcie programu ORKA, który koncentruje się na zakupie nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Program ten jest kluczowym elementem modernizacji Wojska Polskiego.

Ponadto, ppłk Grzegorz Polak, rzecznik Agencji Uzbrojenia, podkreślił również, że 11 podmiotów zgłosiło się do postępowania. Są to przede wszystkim renomowane firmy z Europy, takich krajów jak Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Republika Korei. Agencja Uzbrojenia dokładnie przeanalizuje przedstawione oferty. Z tego względu wymagany będzie pewien czas, zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja.

Program zakupu nowych okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej został ogłoszony w maju, z akcentem na transfer technologii poprzez zamówienie offsetowe. Minister Błaszczak podkreślił, że celem jest uzyskanie zarówno okrętów, jak i niezbędnych technologii.

Plan Modernizacji Technicznej od dłuższego czasu uwzględniał zakup nowych okrętów podwodnych, a Program Orka był istotnym priorytetem w kolejnych odsłonach planu na różne lata. Początkowo pojawił się pomysł zakupu trzech lub czterech okrętów, a wartość programu szacowana była na 10 mld złotych. Polska planowała również uzbrojenie okrętów w pociski manewrujące o dużym zasięgu.

Obecnie Marynarka Wojenna RP posiada jeden okręt podwodny, ORP Orzeł, który został dostarczony z ZSRR i wszedł do służby w latach 80. Co więcej, od 2002 roku Marynarka korzystała z małych okrętów podwodnych typu Kobben, pozyskanych od Norwegii; łącznie 4 sztuki, z których dwie ostatnie wycofano ze służby w 2021 roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

W piątek odbyło się Święto Kociewia: Unikalne rękodzieła i pyszna kuchnia regionalna (dziennikbaltycki.pl)

Park Ruchomych Dinozaurów Zatorland – doskonała atrakcja dla miłośników prehistorii (zakopane.naszemiasto.pl)