w

Marek Rabiega: Wyroki wydane na Polaków przez nazistowskie sądy powinny zostać unieważnione (radioszczecin.pl)

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie podjęła starania o unieważnienie wyroków, jakie zapadły w kwestii Polaków, którzy odpowiadali przed niemieckimi sądami w okresie wojennym. Marek Rabiega, naczelnik Komisji, uważa, że sądy niemieckie powinny oficjalnie uznać bezprawność tych decyzji.

Marek Rabiega zaznacza, że wydane na Polaków wyroki nie miały nic wspólnego ze sprawiedliwością. W związku z tym Komisja Ścigania Zbrodni rozpoczęła akcję prawną opartą na niemieckiej ustawie z 1998 roku, mając na celu doprowadzenie do unieważnienia nazistowskich wyroków skazujących obywateli polskich. Akcja ta obejmuje różnorodne przypadki i jest prowadzona na terenie kompetencji lokalnej komisji oddziałowej w ramach inicjatywy ogólnopolskiej.

Z regionu Komisji skierowano do rozpatrzenia sześć różnych spraw. Część z nich związana jest z robotnikami przymusowymi, którzy zostali skazani za błahe przewinienia. Inne przypadki obejmują działania szpiegowskie Armii Krajowej „Stragan”, a także działania wywiadowcze Związku Jaszczurczego, później włączonego w skład ZWZ.

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu apeluje do osób i rodzin zainteresowanych podobnym postępowaniem, aby zgłaszały się do przedstawicieli komisji. Dzięki temu działania dążące do unieważnienia tych kontrowersyjnych wyroków będą kontynuowane.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Ściśle określony podział stanowisk w rządzie w ramach umowy koalicyjnej (i.pl)

Podrywał kobietę w pociągu, a potem zaatakował dwie osoby nożem na dworcu w Legnicy (gazetawroclawska.pl)