w

Lublin gospodarzem Europejskiej Konwencji Żonglerskiej (kurierlubelski.pl)

Cyrkowcy z całego świata spotkają się w Lublinie na Europejskiej Konwencji Żonglerskiej (EJC). Wydarzenie to odbywa się w Lublinie po raz trzeci i potrwa od 28 lipca do 6 sierpnia. Jest to największe święto cyrku współczesnego na świecie.

Konferencja prasowa związana z EJC odbyła się na placu Litewskim w Lublinie. Miasto zyskało reputację otwartego na projekty kulturalne, a organizacja tej konwencji jest wynikiem rezygnacji pierwotnego gospodarza (Irlandii). Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, podkreślił znaczenie imprezy jako okazji do przypomnienia sobie klimatu tworzonego przez artystów wiele lat temu.

EJC jest częścią obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży i ma duże wsparcie ze strony Urzędu Miasta. Lublin jest pierwszym miastem, które organizuje tę konwencję po raz trzeci. Wcześniej gospodarzem miała być Irlandia, ale z powodu problemów logistycznych i organizacyjnych zrezygnowała. Fundacja Sztukmistrze została poproszona o uratowanie imprezy i zgodziła się zorganizować EJC w rekordowym czasie.

Niesamowite pokazy cyrkowe na terenie całego miasta

Europejska Konwencja Żonglerska odbędzie się w różnych miejscach w Lublinie, takich jak centrum miasta, Ogród Saski, Park Ludowy i Centrum Spotkania Kultur. W programie znajdą się parada cyrkowa, olimpiada żonglerska, spektakl otwarcia, gala ogniowa i wiele innych wydarzeń. Część z nich będzie biletowana.

Spodziewa się, że do Lublina przyjedzie około 2-2,5 tysiąca uczestników z całego świata. EJC to nie tylko konwencja żonglerska, ale także spotkanie artystów nowego cyrku, tancerzy ognia, akrobatów, ekwilibrystów i iluzjonistów. Cały budżet festiwalu wynosi 2 miliony złotych, z czego 400 tysięcy złotych pochodzi z funduszy miejskich.

Europejska Konwencja Żonglerska uważana jest za największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie dla żonglerów amatorów-hobbystów oraz artystów nowego cyrku. Pierwsze EJC odbyło się w 1978 roku, a Lublin gościł imprezę już trzeci raz. Tegoroczne EJC będzie częściowo pokrywać się z innym wydarzeniem cyrkowym tzw. Carnaval Sztukmistrzów, które również odbywa się w Lublinie.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Ogłoszono stawki za parkowanie pod Parkiem Centralnym w Gdyni. Kierowcy nie są zadowoleni (dziennikbaltycki.pl)

Sondaż wyborczy: Wspólna lista opozycji nie przynosi większości w Sejmie (i.pl)