w

Komisja sejmowa dąży do odrzucenia wyników przetargu na terminal zbożowy w gdyńskim porcie (www.gospodarkamorska.pl)

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Sejmie podjęto dyskusję na temat wyników przetargu dotyczącego wydzierżawienia Terminala Zbożowego w Porcie Gdynia. Decyzja Zarządu Morskiego Portu Gdynia o wyborze oferty konsorcjum dla dzierżawy tego terminala spotkała się z szerokim zakresem reakcji oraz niepokojem wśród różnych podmiotów.

Przewodniczący komisji, Mirosław Maliszewski, wyraził zaniepokojenie wynikiem przetargu i wezwał Prezesa Rady Ministrów do podjęcia działań mających na celu unieważnienie konkursu na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia. Istotą tego wezwania była obawa o istotne ograniczenie konkurencji na rynku oraz ewentualne negatywne skutki dla polskich rolników.

Różne głosy, w tym te z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, wyraziły sprzeciw wobec wydzierżawienia terminala na długi okres 30 lat konsorcjum SBT. Obawy dotyczyły możliwego monopolu oraz utraty kontroli nad przepływem zboża w rękach polskich podmiotów.

Komisja jednogłośnie przyjęła dezyderat w sprawie, wzywając Prezesa Rady Ministrów do unieważnienia postępowania konkursowego. Jednak reprezentujący Ministerstwo Infrastruktury Marcin Przychodzki poinformował, że formalny wniosek od Zarządu Portu Morskiego Gdynia w tej sprawie nie został jeszcze dostarczony.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Gembicka stwierdziła, że terminal powinien pozostać w rękach polskich oraz pod kontrolą Skarbu Państwa. Zasygnalizowała też skierowanie projektu uchwały do Rady Ministrów w tej sprawie, argumentując potrzebę zapewnienia większościowego udziału Skarbu Państwa w spółce dzierżawiącej terminal.

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Kowalski, zasugerował unieważnienie całego postępowania zgodnie z opinią Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie podając jednak szczegółowych powodów dla takiej decyzji.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Do rządu Tuska może dołączyć dwóch polityków z woj. lubelskiego (kurierlubelski.pl)

Gdańscy policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę autobusu, wiozącego grupę 30 dzieci (dziennikbaltycki.pl)