w

Kolej dużych prędkości w Poznaniu może skrócić czas podróży między miastami (gloswielkopolski.pl)

Spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje wprowadzenie linii kolei dużych prędkości (KDP) do Poznania, co wygeneruje dodatkowe potoki pasażerskie i może wpłynąć na układ torowy. Miałoby to być możliwe dzięki powstaniu specjalnego torowiska na terenie starego dworca PKP. Celem jest skrócenie czasu podróży między Warszawą a Poznaniem do ok. dwóch godzin.

Budynek starego dworca w Poznaniu, nieczynny od lat, miał być przebudowany i ponownie obsługiwać pasażerów. Poznańska telewizja WTK podała informację o planowanej rozbiórce budynku. Należy zaznaczyć, że PKP S.A. znajduje się na wstępnym etapie rozważania wniosku PKP Polskich Linii Kolejowych dotyczącego aportu nieruchomości kolejowych dla przyszłej przebudowy stacji Poznań Główny.

Wyburzenie starego dworca w Poznaniu

Planowane jest wyburzenie starego dworca w Poznaniu i zastąpienie go nowymi torami, w tym dla kolei dużych prędkości w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rzecznik spółki CPK, Konrad Majszyk, wspomina o wersji inwestycyjnej dla odcinka KDP między Poznaniem, Kaliszem i Sieradzem, zaznaczając, że wprowadzenie KDP do Poznania może wpłynąć na układ torowy i generować dodatkowe potoki pasażerskie.

CPK nie jest odpowiedzialne za modernizację dworca Poznań Główny, ale skupia się na projekcie linii Sieradz – Poznań. Harmonogram zakłada uruchomienie tego odcinka po otwarciu pierwszego etapu lotniska CPK i linii KDP Warszawa – Łódź. Planuje się skrócenie czasów podróży między miastami, a CPK miałoby przyspieszyć podróż z Poznania do CPK do ok. 1 godz. i 40 min.

Stary dworzec Poznań Główny został zamknięty w 2013 roku, a nowy, krytykowany za brak funkcjonalności, rozpoczął działalność w 2012 roku. W 2020 roku podpisano list intencyjny w sprawie przebudowy starego dworca, jednak prace związane z projektem przeciągnęły się, a ostateczny termin zakończenia przebudowy był planowany na koniec 2023 roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

2 komentarze

Nowe perspektywy dla krakowskiego Złocienia. Budowa superszkoły i przedłużenia linii tramwajowej (gazetakrakowska.pl)

Zginęły dwie osoby w wypadku na DK8 pod Bardem. Na miejscu lądowały śmigłowce LPR (gazetawroclawska.pl)