w

Już jutro odsłonięcie krakowskiego południka zero w Zakopanem! (zakopane.naszemiasto.pl)

Dnia 17 listopada podhalańscy geodeci wytyczą linię krakowskiego południka 0 na górnej Równi Krupowej w Zakopanem. Wydarzenie związane z odsłonięciem południka odbędzie się przy rzeźbie Orbity Henryka Burzca.

Południki to linie geodezyjne na powierzchni elipsoidy Ziemi, które łączą bieguny i ustalają kierunek północ-południe. Niektóre z nich są wyjątkowe, ponieważ odgrywają ważne role w badaniach astronomicznych i geodezyjnych. Na przykład, londyński południk 0 dzieli planetę na dwie półkule. Wcześniej rolę tę spełniał krakowski południk zerowy.

Jednakże w tym roku, z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, nastąpi oznaczenie przebiegu tego południka w Zakopanem. Miejsce zostanie przypieczętowane symbolicznym medalionem, który zostanie wkomponowany w chodnik.

Lokacja południka 0 znajduje się obok rzeźby Orbity autorstwa Henryka Burzca, odsłoniętej w 1973 roku z okazji 500. rocznicy urodzin Kopernika. Nie jest jasne, czy umiejscowienie rzeźby było związane z południkiem krakowskim, czy może było czysto przypadkowe. Zakopiański urząd miasta informuje, że rzeźba wraz z oznaczeniem południka ma upamiętniać Mikołaja Kopernika, twórcy teorii heliocentrycznej.

Dnia 17 listopada zakopiański urząd miasta dokona uroczystego odsłonięcia miejsca wytyczenia krakowskiego południka 0. Podczas wydarzenia pojawią się również tacy goście jak Mariusz Meus zwany „Panem Południkiem”, który opowie historię związaną z krakowskim południkiem.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

ORP „Sokół” zostanie przeniesiony do Śródmieścia, gdzie będzie dostępny jako eksponat muzealny (dziennikbaltycki.pl)

W Katowicach odprawiono nabożeństwo w intencji szczęśliwego zakończenia eliminacji Euro 2024 dla Polaków (www.slazag.pl)