W ostatnim czasie przeprowadzono badania w certyfikowanym laboratorium, które obejmują stan Jeziorka Słonecznego na Gumieńcach. Wyniki analiz wykazały przekroczone poziomy cynku i w niewielkim stopniu miedzi w osadach dennych. Wydaje się, że źródłem tego zanieczyszczenia są pobliskie zakłady przemysłowe, a także ruch uliczny, który ściera nawierzchnie drogowe.
Laboratorium wybrane przez PGW Wody Polskie przeprowadziło badania dna jeziora w reakcji na zanieczyszczenie, które wystąpiło po pożarze w hali magazynowej firmy Mabo w Mierzynie. Podejrzewa się, że podczas gaszenia pożaru użyta woda spłynęła do rzek i kanalizacji, zanieczyszczając tym samym Jeziorko Słoneczne.
W celu oczyszczenia jeziora podjęto akcję awaryjnego spuszczenia części wody oraz zastosowano kaskadowe filtry węglowo-piaskowe, aby ograniczyć obecność metali ciężkich w wodzie. Nadal prowadzony jest monitoring jeziorka i rzeki Bukowej, a strażacy codziennie sprawdzają korki pneumatyczne, które zabezpieczają przed zanieczyszczeniem.
Dodatkowo, Wody Polskie w Szczecinie rozpoczęły analizę laboratoryjną osadów dennych ze zbiornika, która wykazała przekroczone poziomy cynku i miedzi. Teraz eksperci pracują nad planem oczyszczenia jeziora poprzez usunięcie osadów z dna. Koszty tej operacji oszacowano na 3,5 mln zł.
Dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie zaleca ostrożność i unikanie zbliżania się do wód Wierzbaka, Bukowej i Jeziorka Słonecznego ze względu na zanieczyszczenie wód.
Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!